Aktuality17.02.2022

Najväčší brúsený diamant ide do nových rúk

Drahokam Enigma je pritom ojedinelým kameňom, ktorý sa v nedávnej histórii našiel.

Najväčší brúsený diamant v histórii už pozná svojho majiteľa. Drahokam Enigma je pritom ojedinelým kameňom, ktorý sa v nedávnej histórii našiel. So svojou hmotnosťou viac ako 555 karátov je veľký už sám osebe. Na cene a hodnote mu však pridáva aj špecifická čierna farba, vďaka čomu sa pomerne rýchlo vydražil v nedávnej aukcii dražobnej spoločnosti Sotheby’s.

Ako uviedla sieň, „Enigma je nádherný a extrémne vzácny čierny diamant typu carbonado s hmotnosťou neuveriteľných 555,55 karátu. Omnoho prevyšuje hmotnosť Veľkej hviezdy Afriky s 530,2 karátu aj Zlatého jubilea (545,67 karátu), čo z neho robí nielen jeden z najväčších ozdobných čiernych diamantov v prírodnej farbe na svete, ale aj najväčší fazetovaný diamant všetkých čias“. Čo však robí z diamantu carbonado taký jedinečný kameň? Na rozdiel od väčšiny diamantov vytvorených hlboko v zemi sa takzvané carbonados nachádzajú skôr v sedimentárnych ložiskách blízko povrchu.

Zdroj: Profimedia

Ich špecifické minerálne zloženie naznačuje možný mimozemský pôvod, buď z meteorických dopadov produkujúcich prirodzené chemické usadzovanie pár, alebo z asteroidov nesúcich diamanty, ktoré sa zrážajú so Zemou. A aj preto sa cenovka nového kúska šplhá k výšinám. Navyše, ak by Enigma aj mala mimozemský pôvod, jej vek by tak mohol byť pokojne viac než dve miliardy rokov. To všetko preto robilo z nedávnej aukcie špeciálnu a nový majiteľ ojedinelý drahokam získal za 4,28 milióna dolárov. Sotheby's ako platidlo povolila použiť aj kryptomenu.

V posledných rokoch sa niekoľko prírodných a veľkých čiernych diamantov ako Black Orlov, Amsterdam Diamond a, samozrejme, Enigma preslávilo ako súčasť rastúceho trendu, ktorý vedie k tomu, že prírodné čierne diamanty sa na súčasnom trhu stávajú veľmi žiadanými a vyhľadávanými. Historicky boli totiž diamanty cenené pre svoj vysoký stupeň priehľadnosti a absenciu farby, čierne diamanty sa naopak spolu s inými nepriehľadnými kameňmi vrátili na výslnie až vďaka svojej vzácnosti. Dnes sú prezentované v najvýznamnejších kúskoch od špičkových dizajnérov vo svete šperkov. Taktiež pôvod čiernych diamantov označujú klenotníci aj geológovia za doposiaľ nevyriešenú záhadu a to len podčiarkuje príťažlivosť Enigmy.

Na konečnej aukčnej cene sa podpísal aj výnimočný výbrus a finiš Enigmy. Pôvodný majiteľ získal surový diamant v deväťdesiatych rokoch, pred brúsením mal vzácny kameň viac ako 800 karátov. Brúsenie do súčasnej podoby trvalo vyše tri roky. Enigma sa predávala už od polovice januára 2022. Do tohto momentu nebol drahokam nikdy verejne vystavovaný a viac ako dve desaťročia strávil v rovnakej zbierke. Jeho replika však bola vystavená na výstave Expo v Šanghaji v roku 2010, ktorú si počas šiestich mesiacov pozrelo viac ako 71 miliónov ľudí.


Zdieľať na sociálnych sieťach:

Novinky a aktuality

Zobraziť všetky