Aktuality13.05.2024

Sell in May“ zatiaľ neplatí, trhy dobiehajú aprílové straty

Americká Wall Street pokračovala v priebehu minulého týždňa v rastovej zotrvačnosti z úvodu mesiaca a hlavné indexy sa priblížili na dostrel historických maxím, keď sa trhoví hráči vzhľadom na ostatnú sériu zverejnených makrodát prikláňajú k názoru, že skrotenie inflácie by predsa len nemuselo byť problematické. S evidentne ochladzujúcim trhom práce tak na trhu rastie pravdepodobnosť skoršieho a výraznejšieho znižovania úrokových sadzieb zo strany americkej centrálnej banky, ktorá by mohla doručiť do konca roka dva „cuty“, čo sa pretavuje aj do obnoveného poklesu americkej výnosovej krivky a oslabovania dolára. Zlato priaznivo reagovalo na oslabenie americkej meny i pokles dlhopisových výnosov a vrátilo sa nad úroveň 2 350 dolárov.

Akciové trhy

Americká Wall Street sa celý týždeň pohybovala v zelenom, keď sentiment podporili dáta naznačujúce slabnutie amerického trhu práce, čo obnovilo nádej na tohtoročné zníženie úrokových sadzieb Fedom. Pozornosť sa teraz bude upínať k budúcotýždňovým inflačným dátam. Pokiaľ by i tie potvrdili pokles cenovej hladiny, do cien finančných aktív by sa mohli premietať až dve zníženia úrokových sadzieb Fedom v tomto roku. Celkovo blue chips index Dow Jones uzavrel najlepší týždeň v tomto roku s 2,2-percentným ziskom. Širší index S&P 500 pridal 1,9 percenta a nachádza sa tesne pod svojimi historickými maximami. Najslabší výkon predviedli technológie, ktoré merané indexom Nasdaq Composite posilnili o 1,1 percenta. Európske akcie dokonca prekonávali svoje rekordné maximá, keď ťažili okrem iného z priaznivých hospodárskych výsledkov spoločností v pomaly končiacej výsledkovej sezóne za prvý kvartál, zo signálov oživovania ekonomiky starého kontinentu a z vyhliadok na znižovanie úrokových sadzieb v eurozóne už v priebehu leta. Paneurópsky index STOXX Europe 600 vzrástol o tri percentá, britský index FTSE 100 o 2,7 percenta a nemecký index DAX až o 4,3 percenta. 

Dlhopisové trhy

S evidentne ochladzujúcim trhom práce na trhu rastie pravdepodobnosť skoršieho a výraznejšieho znižovania úrokových sadzieb zo strany americkej centrálnej banky, na čo reagujú svojím poklesom výnosy na amerických dlhopisoch naprieč celou výnosovou krivkou. Európske dlhopisy nereagovali na vývoj v zámorí a výnosy na dlhšom konci krivky sa udržali mierne vyššie. Americký 10-ročný výnos sa zastabilizoval na 4,5 percenta. Zatiaľ čo jeho priamy nemecký konkurent sa vrátil nad 2,5 percenta.

Komoditné trhy

Ropa s poklesom geopolitickej nervozity okolo konfliktu medzi Izraelom a Hamásom spočiatku atakovala dvojmesačné minimá, z ktorých sa jej podarilo odraziť až vďaka poklesu amerických komerčných zásob i zvýšenému dopytu v Číne. Severomorský benchmark Brent nakoniec stratil 0,2 percenta a uzatváral pod 83 dolármi za barel, zatiaľ čo americká ľahká ropa WTI o 0,2 percenta vzrástla nad 78 dolárov za barel. Zlato priaznivo reagovalo na oslabenie americkej meny i pokles dlhopisových výnosov a vrátilo sa na úroveň 2 350 dolárov. S rastúcimi očakávaniami znižovania úrokových sadzieb Fedom sa darí zlatu. Cena žltého kovu v minulom týždni vzrástla o 2,6 percenta na 2 360 dolárov.

Devízové trhy

Kurz eura voči doláru to minulý týždeň schytával z oboch strán Atlantického oceánu, čo vo výsledku znamenalo, že sa v týždennom hodnotení takmer nezmenil a zostal na úrovni 1,077 EUR/USD. V prvej polovici týždňa to pritom vyzeralo na jasné víťazstvo dolára, keď na eurovej strane zavážili nepriaznivé dáta z nemeckého priemyslu. Slabšie dáta z amerického trhu práce indikujúce jeho ochladzovanie a tým aj potrebu uvoľnenia reštriktívnej menovej politiky centrálnej banky však vytvorili v závere týždňa dostatočný tlak na americkú menu, ktorá tak všetky svoje predchádzajúce zisky odovzdala.  

Patrik Hudec, analytik J&T BANKY


Zdieľať na sociálnych sieťach:

Novinky a aktuality

Zobraziť všetky