Aktuality24.10.2022

Wall Street rástla napriek rastu dlhopisových výnosov

Americké akcie zaknihovali najlepší týždeň od júna, za čím stála technická prepredanosť v kombinácii so solídnym štartom kvartálnej firemnej výsledkovej sezóny a s opätovnými špekuláciami o tom, že Fed sa dostáva do inflexného bodu tempa zvyšovania sadzieb, ktoré by sa malo začať spomaľovať. Wall Street preto príliš neprekážal ani ďalší rast dlhopisových výnosov, ktorý pri 10-ročnej splatnosti išiel výrazne cez štvorpercentnú métu na najvyššie úrovne od roku 2008. O niečo viac konštruktivizmu na trhu, hoci na pozadí veľkej nervozity zo zhoršujúceho sa makroobrazu v prostredí pokračovania uťahovania menovopolitických oprát, sa pretavilo do určitého oslabenia dolára, čo vyústilo do miernych ziskov zlata. Kov sa však stále drží v blízkosti koronadna z jari 2020 vzhľadom na posun americkej výnosovej krivky na viacročné maximá. Ropa drží podstatnú časť svojich ziskov po nedávnom rozhodnutí OPECu+ o znížení ťažobných kvót s Brentom nad 90-dolárovou métou.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy sa minulý týždeň odrážali z technicky prepredaných úrovní napriek tomu, že dlhopisové výnosy sa posúvali ďalej nahor na multiročné maximá. K akciovým ziskom prispel aj solídny štart kvartálnej firemnej výsledkovej sezóny, kde ziskovosť aj tržby prekonávajú očakávania a výhľady sa katastrofálne nezhoršujú. Na trhu sa k slovu opäť viac prihlásil naratív o tom, že Fed by mohol začať spomaľovať tempo sprísňovania menovej politiky. Široký americký index S&P 500 zaknihoval najlepší týždeň od júna, keď rástol o 4,7 percenta pri jednopercentnom zisku paneurópskeho indexu STOXX 600, ktorému pomáha aj fakt, že ceny plynu v Európe prudko klesajú a zdá sa, že ho počas zimy bude relatívny dostatok. Celkovo však panuje na burzách nervózna atmosféra, keď svetová ekonomika vykazuje jasné signály spomaľovania a centrálne banky majú pred sebou ešte značnú cestu zvyšovania úrokových sadzieb, čo výrazne zvyšuje riziko príchodu recesie na oba brehy Atlantického oceána.

DLHOPISOVÉ TRHY

10-ročný americký výnos sa miestami obchodoval nad 4,3 percenta na najvyšších úrovniach od roku 2008, keď derivátový trh kalkuluje, že Fed zvýši sadzby až na päťpercentnú úroveň pri pretrvávajúcom jastrabom slovníku amerických centrálnych bankárov. Tí navyše naznačujú, že na skrotenie inflácie bude potrebné, aby menová politika ostala nejaký čas reštriktívna. Nemecká „desiatka“ sa takisto posúva na vyše dekádne maximá nad 2,4 percenta, keď trhoví hráči posúvajú nahor terminálnu úroveň cyklu zvyšovania sadzieb ECB, ktorá by mohla dosiahnuť trojpercentnú métu vzhľadom na to, že inflačné tlaky sa budú spomaľovať zrejme len pomerne pozvoľne. Vysychanie likvidity na trhoch a rastúca averzia voči riziku sa pretavuje do rastu rizikových prirážok štátov s nízkou konkurencieschopnosťou a so zhoršujúcim sa stavom verejných financií, ako napríklad Slovensko či Taliansko.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa obchoduje hlboko pod 1700 dolármi v blízkosti miním z dna koronašoku na jar 2020, keď centrálne banky synchronizovane a dynamicky zvyšujú úrokové sadzby a dolár sa pohybuje na vyše dvojdekádnych maximách. Sem-tam sa žltý kov dokázal z týchto miním odraziť pri korekcii sily dolára či pri dočasnom odraze cien amerických dlhopisov. Ropa drží podstatnú časť svojich ziskov po nedávnom rozhodnutí OPECu+ o znížení ťažobných kvót. Brent sa preto drží komfortne nad 90 dolármi, k čomu prispievajú aj správy, že Čína bude skracovať koronakarantény. Na druhej strane proti výraznejšiemu odrazu komodity pôsobia obavy z vädnutia globálneho ekonomického rastu, ako aj snaha ľavicového vedenia Bieleho domu o zníženie cien palív v USA cez bezprecedentné rozpúšťanie strategických ropných rezerv s cieľom zapáčiť sa voličom pred doplňujúcimi voľbami do Kongresu. To tlačí americký benchmark WTI zakotvený v okolí 85 dolárov.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa v ostatných dňoch mierne oslabil voči košu hlavných svetových mien, keď sa začali objavovať správy o tom, že Fed by mohol zvoľniť tempo zvyšovania sadzieb. Niektorí jeho predstavitelia sa obávajú o prílišné sprísnenie finančných podmienok a prestávajú byť komfortní s takou rýchlou dynamikou zvyšovania sadzieb. Dolárový index tak klesol z úrovní nad 113,3 bodu pod 112,0 bodu. Libra reagovala vyše jednopercentným posilnením voči doláru na odstúpenie Lizz Trussovej z postu britskej premiérky a 180-stupňovú otočku v plánoch znižovania daní a rastu nekrytých výdajov. Trhy Trussovú totiž vnímali spolu s rovnako odstúpivším ministrom financií Kwasim Kwartengom ako nekompetentných a nedôveryhodných lídrov. Jen sa prudko posilnil voči doláru po tom, ako jeho pád na 32-ročné minimá nad 152 jenov za dolár prinútil Bank of Japan k intervenčným nákupom, čo kurz priviedlo k méte 148 USD/JPY. Euro v mierne pozitívnejšom sentimente trhu takisto získalo voči doláru 100 bázických bodov a posunulo sa za minulý týždeň z 0,9730 na 0,9830 dolárového centa.

Stanislav Pánis, analytik J&T BANKY


Zdieľať na sociálnych sieťach:

Novinky a aktuality

Zobraziť všetky