Aktuality22.08.2022

Obavy z agresívneho Fedu prerušili letnú akciovú rely

Na finančných trhoch zavládla opatrnosť pre ďalšie predpokladané zvyšovanie úrokových sadzieb v zámorí a akcie tak postihlo vyberanie ziskov z posledného mesiaca. Rizikové aktíva celkovo negatívne ovplyvňuje rast výnosov na štátnych dlhopisoch a posilňujúci dolár. Dolár v najväčšej týždňovej rely od minuloročného júna posilnil voči euru až k parite a americká desiatka sa dostala opäť na dosah troch percent. Tieto faktory neprajú zlatu, ktoré sa vypredáva hlboko pod 1 800 dolárov. Ropa sa len s námahou udržala nad 90 dolármi, keď strácala pre obavy z útlmu globálnej ekonomiky, i keď z amerického trhu dorazili signály zlepšujúceho sa dopytu po palivách.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy zastavili svoju letnú rely a po mesiaci rastu zaznamenali prvé týždňové straty. Kľúčovú rolu v tom hrali obavy z budúceho správania americkej centrálnej banky. Zápis z posledného zasadnutia menového výboru potvrdil, že Fed plánuje pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb, ale výrazne sa roztvorili názorové nožničky vnútri menového výboru, akým tempom by mala centrálna banka pokračovať. Napriek inflácii kulminujúcej k svojmu vrcholu časť členov očakáva, že sa inflačné tlaky v ekonomike rozšírili natoľko, že to bude Fed nútiť pokračovať v uťahovaní menovej politiky minimálne tak agresívne ako doteraz. Naproti tomu sa objavili prvé hlasy, že doterajšie tempo zvyšovania sadzieb na posledných dvoch zasadnutiach o 0,75 percenta je príliš razantné a správne by bolo počkať, zvoľniť tempo zvyšovania sadzieb a zistiť, ako sa v ekonomike vyššie sadzby prejavia, aby centrálna banka až príliš neutlmila ekonomickú aktivitu, a tak sama poslala ekonomiku z technickej do reálnej recesie. Trh sa síce spočiatku zameral na holubičie náznaky, ale nakoniec celkové pokračovanie menovej reštrikcie prevzalo opraty a poslalo trhy do záporu. Pod najväčším tlakom sa ocitli rastové tituly z technologického sektora, ktoré citlivo reagovali na obnovený rast výnosov štátnych  dlhopisov. Celkovo v zámorí priemyselný blue chips index Dow Jones odpísal 0,16 percenta, širší index S&P 500 poklesol o 1,21 percenta a technologický Nasdaq Coposite stratil 2,62 percenta. Rovnako sa nedarilo ani európskym burzám, keď paneurópsky index STOXX Europe 600 poklesol o 0,8 percenta a nemecký DAX o 1,82 percenta. Naopak, darilo sa britským akciám, keď domáci benchmark FTSE 100 posilnil o 0,66 percenta. Zmiešané obchodovanie predviedli ázijské akcie, keď japonský index Nikkei 225 dokázal skončiť v pluse 1,34 percenta, zatiaľ čo čínsky hlavný index Shanghai SE Composite uzatváral v strate 0,57 percenta. Nedarilo sa ani rozvíjajúcim trhom, keď index MSCI Emerging World oslabil o 1,51 percenta.

DLHOPISOVÉ TRHY

Silné jastrabie nastavenie amerických centrálnych bankárov bez kompromisov pokračovať v boji s vysokou infláciou zamietlo s nádejami investorov na spomalenie tempa zvyšovania úrokových sadzieb v zámorí. Obavy z agresívnejšieho uťahovania menovej politiky Fedu tak spôsobili prudký odraz výnosov štátnych dlhopisov Západu. Americký 10-ročný benchmark vzrástol o 14 bb a po mesiaci sa vrátil na dosah troch percent. Jeho nemecký konkurent poskočil o 24 bb na 1,23 percenta.

KOMODITNÉ TRHY

Pod tlakom silného dolára a rastúcich výnosov na dlhopisoch sa vypredáva zlato, ktoré oslabilo o tri percentá na trojtýždňové minimum 1 747 dolárov. Ropa v úvode týždňa masívne oslabovala, čo vyvolali obavyzo spomaľovania globálnej ekonomiky, ktorej hrozí potenciálne recesia. To by negatívne zasiahlo aj dopyt po energii a palivách. V závere týždňa sa však dostala opäť do hry a jej cenovka sa vrátila na 90 dolárov, k čomu prispel masívny pokles zásob na americkom trhu v minulom týždni o viac ako sedem miliónov barelov. Jej zisky navyše priživili správy, že americká produkcia ide na plné obrátky v snahe nahradiť výpadky ruskej ropy, predovšetkým v Európe. Vývoz komodity z USA do EÚ bažiacej po neruských zdrojoch dosiahol nový rekord. Celkovo z toho boli zhruba 1,5-percentné straty a americká ľahká ropa WTI sa uzatvárala na 90,7 dolára za barel, severomorská referenčná ropa Brent sa drží na 96,7 dolára za barel.

DEVÍZOVÉ TRHY

Na devízovom trhu posilňoval americký dolár, ktorý sa ako bezpečné útočisko v čase neistoty pohyboval voči košu svetových mien na päťtýždňových maximách. Americkej mene pomáha interpretácia zápisu z posledného zasadnutia Fedu, podľa ktorého je naladenie centrálnych bankárov viac jastrabie a investori tak počítajú s ďalším razantným zvyšovaním úrokových sadzieb. Hroziaca energetická kríza v Európe a rekordné inflačné tlaky v eurozóne neprajú euru, ktoré oslabilo na páre s dolárom až blízko k parite.

Patrik Hudec, analytik J&T BANKY


Zdieľať na sociálnych sieťach:

Novinky a aktuality

Zobraziť všetky