Aktuality16.10.2023

Obchodovanie ovplyvnené geopolitikou na Blízkom východe

Finančné trhy v minulom týždni nakoniec nereagovali výraznou panikou na víkendové teroristické útoky Hamasu v Izraeli. Ako obvykle v takýchto prípadoch aj teraz na trhoch nastala nervozita, ktorá motivovala investorov sťahovať sa z rizikových aktív do bezpečia. Tento stav však vydržal len krátko a prvotná reakcia postupne odznela. Rýchlo sa tak vyčerpal prvotný odraz cien zlata i ropy a podarilo sa umazať straty akcií. Tie sa napokon obchodovali v slušnom zisku, keď investorov viac ako geopolitická neistota zaujímajú vyhliadky odolnej americkej ekonomiky, silných firemných ziskov v treťom kvartáli a zjavné odkláňanie predstaviteľov Fedu od nutnosti ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb. Holubičie komentáre čelných amerických centrálnych bankárov, ktorí naznačili, že Fed by už nemusel ďalej zvyšovať úrokové sadzby, spôsobili výraznú korekciu dlhopisových výnosov z multiročných maxím. Tento vývoj zastavila až americká septembrová inflácia, ktorá skončila vyššie, ako boli nastavené očakávania trhu, čo, naopak, vyvoláva obavy, že skrotenie spotrebiteľských cien môže trvať dlhšie a môže si vyžiadať dodatočné sprísnenie menovej politiky Fedu. Opätovný odraz výnosov na dlhopisoch naštrbil aj odolnosť akcií, ktoré v druhej polovici týždňa odovzdali časť svojich ziskov. V pomerne volatilnom obchodovaní sa eurodolár pohybuje v úzkom pásme 1,05 až 1,06 EUR/USD.

Akciové trhy

V minulom týždni sa investori zamerali na neočakávaný konflikt medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas, ktoré zaútočilo na židovský štát. Odpoveď Izraela bola nekompromisná s masívnym bombardovaním cieľov v Pásme Gazy a následnou prípravou na pozemnú operáciu. Z pohľadu trhov bola reakcia podľa očakávania nervózna, no aj rýchlo odznela, keďže konflikt sa zatiaľ javí len ako lokálna záležitosť. Negatívny vplyv neočakávanej eskalácie v Pásme Gazy pomohlo vybalansovať pozitívne začatie výsledkovej sezóny za tretí kvartál v podobe slušných hospodárskych výsledkov veľkých amerických bánk ako JPMorgan, Citi či Wells Fargo, ako aj korekcia na dlhopisových výnosoch, ktorú spôsobili holubičie komentáre amerických centrálnych bankárov i zápis z posledného zasadnutia Fedu, ktorý naznačuje, že cyklus zvyšovania úrokových sadzieb by mohol byť na konci. Sumárne v USA blue chips index Dow Jones vzrástol o 0,8 percenta, širší index S&P 500 pridal 0,5 percenta, ale technologický index Nasdaq Composite stratil 0,2 percenta. V Európe paneurópsky index STOXX Europe 600 posilnil o jedno percento, britský FTSE 100 o 1,4 percenta, zatiaľ čo nemecký index DAX odpísal 0,3 percenta.   

Dlhopisové trhy

S prispením zvýšeného geopolitického rizika a vyhliadok potreby menej prísnej menovej politiky Fedu sa uvoľnil predajný tlak na štátnych dlhopisoch USA, kde sa výnosy pri 10-ročnom benchmarku zosunuli z 4,8 na 4,6 percenta. Korekciu kopírovali aj výnosy v eurozóne, kde nemecký 10-ročný výnos spadol o 15 bb na 2,74 percenta.

Komoditné trhy

Na zvýšené geopolitické riziko na Blízkom východe a chystanú pozemnú vojenskú operáciu Izraela v Pásme Gazy pozitívne reagujú komodity, keď zlato vystrelilo o 5,5 percenta nad 1 900 dolárov a ropa sa obchodovala o viac ako šesť percent vyššie, a to aj napriek tomu, že Medzinárodná agentúra pre energiu znížila svoj výhľad rastu dopytu po komodite v budúcom roku. K návratu ropy v prípade Brentu nad 90-dolárovú hranicu prispelo aj uvalenie amerických sankcií na viacerých prepravcov ruskej ropy za nedodržiavanie stropových cien vo výške 60 dolárov. Celkovo Bret vzrástol o 7,5 percenta na 90,9 dolára a ropa WTI pridala 5,9 percenta na 87,7 dolára za barel.

Devízové trhy

Celkovo risk off režim investorov nahrával bezpečným menám na čele s dolárom, ktorý aj napriek vyhliadkam na ukončenie reštriktívnej menovej politiky Fedu (narušeným silnou ekonomikou, trhom práce a mierne vyššou infláciou) posilňoval voči širokej konkurencii a voči euru sa jeho cena zastavila na hranici 105 centov. 

Patrik Hudec, analytik J&T BANKY


Zdieľať na sociálnych sieťach:

Novinky a aktuality

Zobraziť všetky