Aktuality05.06.2023

Päť technologických firiem drží zástavu Wall Street vysoko

Wall Street sa drží na hornej hranici polročného obchodného pásma, kam ju vypumpovalo pár veľkých technologických mien, najmä pre boom okolo umelej inteligencie, pričom im pomáha aj skutočnosť, že dlhopisové výnosy sú nižšie ako na jeseň minulého roka. Celkovo je na trhoch pomerne konštruktívna atmosféra, k čomu čiastočne prispelo aj vyriešenie otázky okolo amerického dlhového stropu a pokles strachu z pádu americkej ekonomiky do recesie po zverejnení silného májového nonfarm payrolls reportu z lokálneho trhu práce. Odvrátenie možnosti technického defaultu Spojených štátov potlačilo výnosy na dlhopisových trhoch nadol spolu s pokračovaním disinflačného trendu, špeciálne v eurozóne, pri výraznom poklese cien komodít. To dáva priestor centrálnych bankám, aby už len marginálne zvýšili základné úrokové sadzby, predovšetkým vzhľadom na chladnúci úverový trh. Zlato sa v minulom týždni odrazilo, čo bolo reakciou na posun americkej dlhopisovej výnosovej krivky nadol. Ropa bola pod tlakom najmä pre rastúce obavy z vädnutia globálneho ekonomického rastu, kde výrobný sektor na oboch brehoch Atlantického oceána aj v Číne, teda troch kľúčových hospodárskych regiónoch, signalizuje kontrakciu aktivity. Mínusom pre ropu bolo aj presvedčenie obchodníkov, že na víkendovom stretnutí sa kartel OPEC+ nedohodne na ďalšom znížení ťažby. Dolár si drží silné úrovne, keď ťaží zo znižovania očakávaní príchodu recesie do USA a s tým súvisiaceho oddiskontovávania šancí na otočku menovej politiky Fedom pred koncom roka.

Akciové trhy

Wall Street  zaznamenala v minulom týždni výrazné zisky s 1,8-percentným rastom indexu S&P 500, k čomu do určitej miery prispel pokles dlhopisových výnosov po tom, ako americkí zákonodarcovia vyriešili problém dlhového stropu jeho suspendáciou na 19 mesiacov (i keď v základnom scenári burzy nepočítali, že by malo prísť k zlyhaniu rokovaní a k technickému bankrotu Spojených štátov). Burzy sa zároveň menej obávajú americkej recesie po zverejnení supersilného májového nonfarm payrolls reportu z amerického trhu práce a súčasne veria, že pád cien komodít a ústup inflácie by nemuseli viesť k dodatočnému výraznejšiemu uťahovaniu menovopolitických podmienok. Naďalej platí, že drvivá väčšina tohtoročného rastu amerických akcií ide na vrub piatich veľkých technologických mien – Apple, Microsoft, Amazon, NVidia a Google, za čím stojí eufória okolo umelej inteligencie, ktorá je vnímaná ako revolučná zmena. Ostatných 495 akcií agregátne len stagnuje, keď sa do popredia dostáva skôr slabosť ekonomického rastu pre prísnejšiu menovú politiku s možným negatívnym vplyvom na firemné zisky. Takéto úzke vedenie rely bolo v minulosti často späté s korekciami, špeciálne z historického hľadiska pri pomerne nadpriemerných valuáciách, ako je to dnes. Európske burzy len stagnovali, keď nemajú veľké technologické firmy, ktoré by ich tlačili nahor. Paneurópsky index STOXX 600 si pripísal len necelé 0,2 percenta.

Dlhopisové trhy

Dlhopisové výnosy zaznamenali v minulom týždni výrazný pokles s posunom 10-ročného „Američana“ o 10 bázických bodov k 3,7 percenta a nemeckej „desiatky“ o 22 bodov k 2,3 percenta. Americkí demokrati a republikáni sa dohodli na dočasnom zrušení limitu verejného dlhu v Spojených štátoch, čím sa zabránilo ich technickému bankrotu a klesla tak riziková prémia ich štátnych dlhopisov. Navyše výnosy tlačili nadol aj signály spomaľovania tempa inflácie, špeciálne v eurozóne, čo dáva priestor centrálnym bankám, aby už len marginálne zvýšili základné úrokové sadzby, najmä vzhľadom na kolaps úverovej aktivity v reakcii na sprísnenie úverových štandardov a slabnutie dopytu pri raste úrokových nákladov. Väčšiemu pádu výnosov zabránilo zverejnenie veľmi robustného májového nonfarm payrolls reportu z amerického trhu práce, ktorý stále necháva pootvorené dvere možnosti júnového zvýšenia sadzieb Fedom, i keď vzhľadom na slovník amerických centrálnych bankárov o „pauze“ možno čakať možno až júlové zvýšenie (a aj to len za predpokladu, že inflácia nebude ustupovať tak, ako by si Fed želal). V takomto prostredí pri konštruktívnej nálade na trhoch zaznamenali solídne zisky podnikové dlhopisy.

Komoditné trhy

Zlato sa v minulom týždni odrazilo mierne nad 1 965 dolárov a pripísalo si takmer jednopercentný zisk, čo bolo reakciou na posun americkej dlhopisovej výnosovej krivky nadol. Ropa bola pod tlakom najmä pre rastúce obavy z vädnutia globálneho ekonomického rastu, kde výrobný sektor na oboch brehoch Atlantického oceána a aj v Číne, teda troch kľúčových hospodárskych regiónoch, signalizuje kontrakciu aktivity. Mínusom pre ropu bolo aj presvedčenie obchodníkov, že na víkendovom stretnutí sa kartel OPEC+ nedohodne na ďalšom obmedzení ťažby. Straty komodity však boli obmedzené približne na 1,5 percenta s Brentom tesne nad 75 dolármi a WTI na 72 dolároch dosiahnutím dohody ohľadne otázky dlhového stropu americkými zákonodarcami a zverejnením silnej tvorby pracovných miest v USA za máj, čo znižuje pravdepodobnosť recesie v krajine.

Devízové trhy

Dolár sa naďalej udržuje na relatívne silných úrovniach voči euru – okolo úrovne 107 centov, a to napriek poklesu averzie voči riziku na finančných trhoch čiastočne aj v dôsledku vyriešenia problému amerického dlhového stropu a odvrátenia technického defaultu krajiny (čo však bola skôr len hypotetická vec a nikdy v histórii sa to nestalo). Prispievalo k tomu zníženie strachu z recesie v Spojených štátoch, a to pre stále silný trh práce, kde si obchodníci myslia, že nastane len spomalenie ekonomického rastu. Naopak, v prípade eurozóny sa ekonomické vyhliadky skôr zhoršujú, keď Nemecko ako jej najväčšia ekonomika je už v technickej recesii. Tomu zodpovedá aj oddiskontovávanie šancí na otočku menovej politiky Fedom pred koncom roka (a rast pravdepodobnosti, že počas leta Fed doručí aspoň jedno zvýšenie sadzieb) pri súčasnom raste skepsy, že ECB bude aj po lete (júnové zvýšenie sadzieb je „hotová vec“ a započítaná v cenách) musieť zvyšovať sadzby vzhľadom na dynamický ústup inflácie a pri páde úverovej aktivity.

Stanislav Pánis, analytik J&T BANKY

 


Zdieľať na sociálnych sieťach:

Novinky a aktuality

Zobraziť všetky