Aktuality06.03.2023

Akcie v úvode marca v zelenom pri nádeji na jemné pristátie ekonomík

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku sa na prelome februára a marca odrazili pri zastavení rastu amerických dlhopisových výnosov, keď obchodníci veria, že na skrotenie inflácie nebude potrebné alebo doručené ďalšie príliš agresívne zvyšovanie sadzieb, čo zvyšuje aj vieru v jemné pristátie ekonomík. Nemecké výnosy sa však posunuli na multiročné maximá, keď jadrová inflácia v eurozóne sa stále zrýchľuje, čo pomohlo aj k zastaveniu strát eura voči doláru na devízových trhoch. Trh totiž očakáva, že ECB bude v najbližšom čase musieť viac sprísniť menovú politiku v porovnaní s Fedom. Oslabenie americkej meny pomohlo k odrazu cien zlata. Ropu v minulom týždni podporili predstihové dáta hovoriace o svižnom oživovaní čínskej ekonomiky po zrušení reštriktívnej anticovidovej politiky.

Akciové trhy

Americké akcie prerušili februárovú sériu poklesov a v úvode marca sa odrazili spolu s európskymi burzami, keď sa zastavil rast amerických dlhopisových výnosov. Medzi obchodníkmi prevážil názor, že ostatné kumulatívne sprísnenie menovej politiky by mohlo dostatočne spomaliť infláciu bez nutnosti nadmerného rýchleho uťahovania menovopolitických oprát (hoci niet pochýb o tom, že Fed bude zvyšovať úrokové sadzby nad päťpercentnú métu a aj ECB by sa mohla priblížiť k štyrom percentám depo sadzby, čo sú v oboch prípadoch vyššie úrovne, ako trhy začiatkom roka očakávali). Jednoducho na trhy sa vrátil konštruktívny názor, že jemné pristátie ekonomík je stále v hre, čo spustilo čiastočný výber ziskov z krátkych pozícií. Otázne je, či tento sentiment vydrží, ak sa dlhopisové výnosy po krátkej prestávke budú posúvať vyššie, najmä vtedy, ak sa ukáže, že inflačné tlaky, najmä mimo energií, príliš neustupujú. Široký americký index S&P 500 minulý týždeň rástol o 1,9 percenta pri 1,4-percentnom zisku paneurópskeho indexu STOXX 600. Emerging trhy merané indexom MSCI Emerging Markets sa odrazili o 1,7 percenta.

Dlhopisové trhy

Rast amerických dlhopisových výnosov sa v minulom týždni zastavil, keď väčšina trhu sa priklonila k názoru, že Fed bude ďalej pokračovať vo zvyšovaní  základnej úrokovej sadzby len tempom po 25 bázických bodoch, čo signalizoval prezident atlantského Fedu Raphael Bostic, a nevráti sa k 50-bodovým krokom, ako preferovali niektorí americkí centrálni bankári podľa zápisnice z ostatného zasadnutia banky. Malo by to byť dostatočné opatrenie na skrotenie o niečo pomalšie ustupujúcej inflácie v porovnaní s predpokladmi, keď obchodníci kalkulujú, že ostatné menovopolitické sprísňovanie sa čoskoro prejaví v spomalení ekonomickej aktivity aj raste cien. 10-ročný americký výnos sa tak po krátkom pobyte nad štvorpercentnou métou vrátil naspäť pod túto psychologickú hranicu. Nemecké výnosy však svižne poskočili na vyše dekádne maximum nad 2,7 percenta pri 10-ročnej splatnosti, keď inflácia v eurozóne prestáva ustupovať podľa očakávaní a jadrová inflácia dokonca stále akceleruje, čo ukázal flashový inflačný report za február. Indexy podnikových dlhopisov sa pri zlepšení sentimentu na trhu mierne odrazili.

Komoditné trhy

Napriek rastu očakávaní väčšej menovopolitickej reštrikcie hlavných svetových centrálnych bánk v porovnaní s úvodom roka s vyššími americkými dlhopisovými výnosmi sa ceny zlata v minulom týždni odrazili o 2,5 percenta nad 1 860 dolárov, za čím stálo určité oslabenie dolára. Ceny ropy rástli za minulý týždeň približne o štyri percentá, keď reagovali na dáta hovoriace o oživovaní čínskej ekonomiky a rast pravdepodobnosti jemného zosadnutia ekonomík Západu. Celkovo sa pohybujú na hornej hranici niekoľkomesačného pásma (v prípade Brentu medzi 80 a 85 dolármi, v prípade WTI medzi 75 a 80 dolármi), keď sa zdá, že trh je aj po rôznych embargách a cenových stropoch na ruskú ropu dobre zásobený. Je možné, že pri ďalšom raste komerčných zásob či pri nenaplnení predikcií prudkého oživenia čínskej ekonomiky príde čoskoro korekcia cien čierneho zlata.

Devízové trhy

Oslabovanie eura sa v úvode marca zastavilo, keď aj inflačný vývoj v eurozóne, najmä stále sa zrýchľujúca jadrová inflácia, čo nedávno potvrdili februárové dáta, ukazuje, že ECB bude musieť doručiť ešte sériu zvýšení sadzieb hlboko do leta, možno kumulatívne vo výške aj 150 bázických bodov. A to je viac, ako sa očakáva od amerického Fedu v rovnakom období. Vzájomný výmenný kurz spoločnej meny eurozóny sa voči doláru preto vynoril naspäť nad 106 centov.

Stanislav Pánis, analytik J&T BANKY


Zdieľať na sociálnych sieťach:

Novinky a aktuality

Zobraziť všetky