Aj minulý týždeň panovala na finančných trhoch vo všeobecnosti konštruktívna atmosféra, a to už štvrtý týždeň za sebou. Globálny ekonomický rast sa síce zvoľňuje, no rozhodne nekolabuje pri ústupe inflačných tlakov. To tlačí nadol dlhopisové výnosy z multiročných maxím, keď obchodníci očakávajú, že cyklus sprísňovania menovej politiky sa skončil a okolo leta budúceho roka začnú hlavné centrálne banky povoľovať menovopolitické opraty. Aj preto sa najsledovanejší akciový index sveta S&P 500 pohybuje na najvyšších úrovniach od augusta, pričom európsky subindex STOXX Europe 600 prekonáva dvojmesačné maximá. Ešte lepšie sú na tom technológie, ktorých súhrnný index Nasdaq Composite je dokonca najvyššie od januára 2022. Otázne je, či nie je v cenách akcií započítaného až priveľa optimizmu vzhľadom na to, že riziká ekonomického rastu sú orientované nadol a inflačného vývoja nahor. Slabšiu obchodnú aktivitu v skrátenom americkom týždni pre oslavy Dňa vďakyvzdania bolo cítiť naprieč celým trhom, kde sa investori nepúšťali do výraznejších obchodov.
Akciový optimizmus investorov neschladil ani zápis z novembrového zasadnutia Fedu, podľa ktorého centrálni bankári zatiaľ nepracujú s možnosťou skorého znižovania úrokových sadzieb, čo je v kontraste voči všeobecnému nastaveniu trhu. Pozitívnym faktorom bolo i dosiahnutie dočasného pokoja zbraní v Pásme Gazy na štyri dni, čo začalo platiť v piatok ráno. Americké akcie tak udržali zisky štvrtý týždeň v rade, čo je ich najdlhšia séria od júna. Blue chips index Dow Jones vzrástol o 1,3 percenta, širší index S&P 500 pridal rovné percento a technologický Nasdaq Composite skončil v pluse 0,9 percenta. Už horšie na tom bola Európa, kde sa hlavné indexy na jasnom smere nezhodli. Súhrnný index STOXX Europe 600 síce zakončil so ziskom 0,9 percenta a nemecký DAX so ziskom 0,7 percenta, no britský benchmark FTSE 100 stratil 0,2 percenta.
Na dlhopisovom trhu sa spočiatku prejavovali rastúce očakávania ohľadne znižovania sadzieb Fedu, kde trh už očakáva prvé zníženie s viac ako 25-percentnou pravdepodobnosťou v marci a ďalšie zníženie s viac ako 40-percentnou pravdepodobnosťou v máji. Americký 10-ročný výnos tak rýchlo klesol z päťpercentnej hranice pod 4,5 percenta. V závere týždňa sa však výnosy na oboch brehoch Atlantiku odrazili k týždňovým maximám, keď ich rast naštartovali kroky Nemecka, ktoré sa rozhodlo pozastaviť dlhový strop, čo spôsobí navyšovanie ponuky dlhopisov na trhu, čo zákonite tlačí ich cenu nadol a výnosy inverzne nahor.
Zlato s prispením slabšieho dolára prechodne posilnilo nad 2 000 dolárov. Volatilné obchodovanie predviedla ropa, ktorá v úvode týždňa pokračovala v korigovaní strát z minulého týždňa v očakávaní ďalších ťažobných škrtov zo strany aliancie OPEC+ s cieľom zastaviť pokles cien, no v druhej polovici týždňa o časť ziskov prišla, keď negatívne reagovala na ďalší masívny nárast zásob na americkom trhu a fakt, že OPEC+ svoje víkendové rokovanie presunul na koniec mesiaca. Brent tak v týždennom vyjadrení stagnoval na 80,6 dolára za barel a americká ropa WTI zatvárala s polpercentnou stratou na 75,5 dolára za barel.
Eurodolár sa s priaznivejším úrokovým diferenciálom v prospech spoločnej európskej meny usadil na najvyšších priečkach od augusta na hranici 109 centov, keď na trhu rastie presvedčenie, že úrokové sadzby Fedu sú už na svojom vrchole, čo uberá na atraktivite práve doláru.
Patrik Hudec, analytik J&T BANKY