Záver minulého týždňa sa niesol na Wall Street v znamení vyberania ziskov a hlavné indexy si tak pripísali druhý stratový týždeň v rade. Na trhu panuje opatrnosť pred stredajším zasadnutím amerického Fedu, obzvlášť po vyšších februárových inflačných číslach, ktoré by mohli oddialiť začiatok znižovania úrokových sadzieb. Nepriaznivý vývoj na akciách spôsobil i opätovný nárast výnosov na dlhopisoch, ktorý negatívne doľahol už tradične na technologický sektor. I tu však prebiehalo určité prelievanie preferencií investorov medzi polovodičmi na jednej strane a „starými“ veľkými techmi na druhej strane.
Akciový trh v zámorí spočiatku prepisoval svoje historické maximá, no postupne pozitívna nálada vyprchávala a hlavné indexy z maxím ustúpili. Ku konsolidácii prispelo hneď niekoľko faktorov. V prvom rade rastúca cena ropy, ktorá tlačí na rast inflácie (výrobnej i spotrebiteľskej), čo znižuje pravdepodobnosť skorého a intenzívneho znižovania úrokových sadzieb Fedom. Mínusom pre akciové trhy bolo aj zverejnenie slabých amerických februárových maloobchodných tržieb a pokles žiadostí o podporu v nezamestnanosti, ktorý narušuje predstavu o ochladzovaní amerického trhu práce. Odraz dlhopisových výnosov navyše vytvára tlak práve na rizikové aktíva na čele s rastovými akciami. Citeľný pokles prebehol predovšetkým na ostro sledovaných tituloch z polovodičového sektora. Investori si uvedomujú, že bezhlavo nakupovať akcie z tohto odvetvia nie je možné donekonečna, a tak pristúpili k vyberaniu ziskov. Hlavne, keď sa objavujú obavy o udržateľnosť vysokého tempa nárastu valuácií. Celkovo v zámorí blue chips index Dow Jones uzatváral na červenej nule -0,02 percenta, širší index S&P 500 stratil 0,13 percenta a technologický Nasdaq Composite odpísal 0,7 percenta. Európskym akciám sa darilo a v týždennom horizonte všetky hlavné indexy mierne vzrástli. Paneurópsky index STOXX Europe 600 posilnil o 0,31 percenta, nemecký DAW pridal 0,69 percenta a britský benchmark FTSE 100 skončil so ziskom 0,88 percenta.
Dlhopisový trh vyhodnotil na rozdiel od akciového trhu americké inflačné dáta viac negatívne. Možný odklad začiatku cyklu znižovania úrokových sadzieb Fedom na druhú polovicu roka aj rastúca pravdepodobnosť len dvoch cutov v tomto roku sa tak odzrkadlili na posune výnosových kriviek v zámorí i Európe na najvyššie úrovne od konca februára. Americký 10-ročný výnos poskočil o 23 bb na 4,31 percenta, jeho nemecký konkurent vzrástol o 18 bb na 2,44 percenta.
Zlato v prvej polovici týždňa pokračovalo v prepisovaní svojich absolútnych maxím. V závere týždňa sa však cena žltého kovu s prispením silného dolára a rastúcich dolárových sadzieb zastabilizovala tesne pod maximami na 2 150 dolároch. Ropa vyskočila o štyri percentá nad 80 dolárov za barel (Brent 85,34 dolára a WTI 81,04 dolára) na najvyššie úrovne od novembra v reakcii na ukrajinské dronové útoky na ruské rafinérie, čo môže vyústiť do obmedzenia exportov ruských ropných produktov na svetové trhy. Čiernemu zlatu pomohol aj prekvapujúci pokles amerických zásob v minulom týždni o 1,5 milióna barelov a zvýšený odhad rastu dopytu po komodite na tento rok z dielne Medzinárodnej agentúry pre energetiku.
Globálny vývoj minulý týždeň hral jednoznačne do kariet americkému doláru, ktorý posilňoval voči košu svetových mien i euru na úroveň 1,09 EUR/USD, keď trh po vyšších inflačných dátach obmedzuje stávky na to, že Fed pristúpi k redukcii úrokových sadzieb už v júni. Pravdepodobnosť takéhoto kroku v priebehu týždňa klesla z 85 na zhruba 60 percent. Spoločná mena sa pod predajný tlak dostala z dôvodu, že sa, naopak, začína špekulovať o skoršom uvoľňovaní menovej politiky ECB.
Patrik Hudec, analytik J&T BANKY