Na rozvinutých akciových trhoch pokračovala v minulom týždni konštruktívna nákupná atmosféra, ktorá vychádzala z predpokladov jemného zosadnutia americkej ekonomiky pri svižnom ústupe inflačných tlakov spolu s predpokladmi, že hospodárstvo sa dokáže bez väčších problémov adaptovať na vyššie úrokové sadzby. Plusom bol aj solídny štart firemnej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Dlhopisové výnosy sa konsolidovali na úrovniach zo začiatku mesiaca, kde ich držali signály ústupu inflácie. Ropa sa držala na trojmesačných maximách, keď sa začína viac prejavovať fyzická nerovnováha na trhu po znižovaní ťažby OPECu+ a stále solídnom raste dopytu. Euro korigovalo svoju silu voči doláru a ustúpilo z najvyšších úrovní od februára 2022, čo sa pretavilo aj v podobe oslabenia zlata, keď sa trh zamýšľa, ako dlho bude pokračovať uťahovanie menovej politiky ECB pri znakoch chabého ekonomického rastu eurozóny.
Americké akciové trhy si v minulom týždni pripísali solídne zisky, keď široký index S&P 500 pridal 0,7 percenta, čím prepísal tohtoročné maximá a je najvyššie od jari 2022, pričom bluechipsový index Dow Jones zaknihoval 10-dňovú rastovú sériu, najdlhšiu od roku 2017, v rámci ktorej si v minulom týždni pripísal 2,1-percentný zisk. Darilo sa pritom aj európskym trhom, keď paneurópsky index STOXX 600 rástol o necelé jedno percento a vymazal všetky straty z úvodu júla. Optimizmus na burzách vychádzal z predpokladov jemného zosadnutia americkej ekonomiky s možným vyhnutím sa recesii (aj jej pravdepodobnosť vskutku klesá) pri dynamickom poklese inflačných tlakov (čo zatiaľ naozaj potvrdzujú makrodáta) spolu s predpokladmi, že hospodárstvo dokáže bez väčších problémov stráviť aj vyššie úrokové sadzby. Jednoducho trhy hrajú predpoklad zlatovlasého scenára, keď by sa nič na poli ekonomického vývoja ani vývoja inflácie nemalo zaseknúť, čo je pomerne odvážne očakávanie. Okrem toho akciové trhy poháňal nahor solídny začiatok kvartálnej firemnej výsledkovej sezóny, kde rastú zisky aj tržby, a to dokonca nad očakávania (celkovo konsenzus trhu pritom počíta so ziskovou recesiou už tretí kvartál za sebou pri firmách z indexu S&P 500). Neplatí to však o technologickom sektore, kde firmy, ktoré už zverejnili výsledky za druhý štvrťrok, reportovali výrazný pokles ziskov (hoci menší ako očakávaný). Sčasti sa to pretavilo aj v poklese technologického indexu Nasdaq Composite, ktorý v minulom týždni odovzdal 0,6 percenta, pričom index FANG+ stratil vyše tri percentá, no z pomerne bohatých valuácií. Prispelo k tomu aj mimoriadne rebalansovanie indexu Nasdaq 100 s cieľom znížiť koncentráciu Big Tech firiem, ktoré v ostatnom čase profitovali najmä z boomu a veľkých očakávaní okolo umelej inteligencie.
Napriek rastúcej ochote podstupovať riziko výnosy na dlhopisových trhoch na oboch brehoch Atlantiku nerástli, keď na ne pôsobili ostatné zverejnené inflačné čísla, ktoré hovoria o pokračovaní disinflačného trendu, čo vedie k očakávaniam, že koniec zvyšovania úrokových sadzieb centrálnymi bankami je za rohom a dokonca rastú špekulácie, že od polovice roka 2024 začnú kľúčové centrálne banky Západu na čele s Fedom so znižovaním úrokových sadzieb. Odraz dlhopisových výnosov pritom brzdili aj signály chladnutia ekonomík Spojených štátov (hoci vo všeobecnosti je americká ekonomika robustnejšia v porovnaní s predpokladmi) aj eurozóny (ktorá len stagnuje a ani predstihové ukazovatele nehovoria o odraze, skôr naopak). 10-ročný americký výnos tak ostal v dostatočnej vzdialenosti takmer 20 bázických bodov pod psychologickou métou 4,0 percenta, pričom 10-ročný nemecký výnos sa väčšinu minulého týždňa obchodoval s rezervou pod 2,5 percenta. Výrazný posun pritom nenastal agregátne ani pri korporátnych dlhopisoch.
Ropa sa v minulom týždni konsolidovala na trojmesačných maximách, pričom severomorský Brent sa udomácnil nad 80-dolárovou métou a texaská WTI nad 76 dolármi. Za pokračovaním tlakov na rast komodity stojí skutočnosť, že ostatné obmedzenia ťažby združenia OPEC+ vrátane dobrovoľného zníženia produkcie Saudskou Arábiou a Ruskom sa začínajú pretavovať do fyzického nedostatku ponuky, ktorá zaostáva za solídne rastúcim dopytom. A to napriek obavám zo slabosti dopytu z Číny, kde oživovanie ekonomiky zaostáva za očakávaniami, čo však bolo kompenzované robustnou spotrebou v Spojených štátoch, kde klesá pravdepodobnosť recesie. Trhoví hráči preto začínajú byť čoraz nervóznejší z toho, že v druhej polovici roka bude ropný trh vo významnej nerovnováhe, čo by mohlo ceny ropy výhľadovo tlačiť na ešte vyššie úrovne. Zlato zastavilo svoj odraz, ktorý čerpal energiu z oslabovania dolára, a končilo týždeň takmer bezo zmeny tesne nad 1 960 dolármi.
Dolár síce v úvode minulého týždňa pokračoval v oslabovaní voči euru až na 112,5 centa, najnižšie úrovne od februára 2022, kam ho hnalo pokračovanie dynamického disinflačného trendu v Spojených štátoch, čo viedlo k špekuláciám, že Fed by nemusel až tak dlho, po konci cyklu zvyšovania úrokových sadzieb, držať menovú politiku utiahnutú. Na druhej strane, hoci ECB by mohla mať väčšie problémy so skrotením (najmä) jadrovej inflácie, čo tlačilo výmenný kurz na vyššie úrovne, obchodníci v závere týždňa prehodnocovali tieto očakávania vzhľadom na to, že ekonomické perspektívy eurozóny sú pochmúrne, v mnohých smeroch horšie ako v Spojených štátoch. Preto minulý piatok kurz EUR/USD klesol k 111,2 centa, čo predstavovalo medzitýždenné oslabenie eura takmer o jedno percento.
Stanislav Pánis, analytik J&T BANKY