Aktuality27.05.2024

Trhu kraľovali technológie

Opatrné obchodovanie na Wall Street ovládli technológie, ktoré uzatvárali týždeň na svojich historických maximách, keď celý sektor ťaží z boomu okolo umelej inteligencie. Inak to až také ružové nebolo, keď priaznivý vývoj ekonomiky dáva za pravdu centrálnym bankárom, ktorí tlmia eufóriu z očakávaného uvoľňovania menovej politiky, ktoré sa pre odolnú infláciu odkladá až na záver roka. Dolár reagoval na tieto skutočnosti posilnením a výnosy na štátnych dlhopisoch výrazným rastom, zatiaľ čo zlato masívne oslabovalo a výrazne ustúpilo zo svojich rekordných maxím. Ropa sa drží na dvojmesačných minimách, keď jej vadia očakávania, že Fed bude pre pretrvávajúcu zvýšenú infláciu držať úrokové sadzby na zvýšených úrovniach dlhšie obdobie, čo by malo negatívny vplyv na ekonomickú aktivitu i spotrebu.

Akciové trhy

V prvej polovici týždňa akciové trhy stagnovali na svojich historických maximách (predovšetkým indexy exponované na technológie), keď trh s napätím vyčkával na stredajšie poobchodné zverejnenie výsledkov lídra trhu a podľa trhovej kapitalizácie tretej najväčšej svetovej firmy Nvidia. Tá reportovala skvelé výsledky a priaznivý výhľad, čo vynieslo jej akcie na nové historické maximá. Trh však z toho celkovo nedokázal ťažiť, keď sa ukázalo, že pozitívny sentiment bol krehký a doplatil na priaznivé dáta z reálnej ekonomiky. Potvrdzuje sa, že všetko, čo sa javí ako dobrá správa, trh vníma ako zlú správu a naopak. Škrt cez rozpočet tentoraz spravili predbežné dáta prieskumov PMI za máj, ktoré ukázali zrýchlenie rastu ekonomickej aktivity na oboch brehoch Atlantiku. To zvýšilo neistotu ohľadom výhľadu úrokových sadzieb a poslalo výnosy štátnych dlhopisov v zámorí i eurozóne výraznejšie nahor, a to predovšetkým na kratšom konci výnosovej krivky, čo v konečnom dôsledku tlačilo nadol rizikové aktíva, kde investori vyberali nahromadené zisky z priebehu mesiaca. Prispelo k tomu i zverejnenie zápisnice z ostatného zasadnutia Fedu, ktorá ukázala znepokojenie predstaviteľov centrálnej banky nad nedostatkom pokroku v disinflačnom vývoji, ako aj ochotu ďalej sprísniť menovú politiku. Celkovo v zámorí blue chips index Dow Jones odpísal 2,3 percenta, širší index S&P stagnoval takmer bez zmeny a technologický index Nasdaq Composite posilnil o 1,4 percenta. Európske akcie zaznamenali stratový celý týždeň, keď paneurópsky index STOXX Europe 600 poklesol o 0,5 percenta, nemecký DAX stratil 0,1 percenta a britský benchmark FTSE 100 odpísal až 1,2 percenta.

Dlhopisové trhy

Úrokové sadzby na oboch brehoch Atlantiku vplyvom silnejších údajov z reálnej ekonomiky výraznejšie vzrástli, keď trh v prípade Fedu zaceňuje neskoršie znižovanie úrokových sadzieb, ako sa pôvodne čakalo. Prvé zníženie sadzieb trh momentálne očakáva až na zasadnutí v decembri, zatiaľ čo ešte pred týždňom sa táto udalosť predpokladala o mesiac skôr. V prípade eurozóny sa očakáva, že ECB zníži sadzby už v júni, no následne by si mala zobrať pauzu a nejaký čas by mala držať sadzby nezmenené. Americký 10-ročný výnos tak v týždňovom horizonte vzrástol o päť bb na 4,47 percenta a jeho priamy nemecký konkurent o sedem bb na 2,58 percenta.  

Komoditné trhy

Pod tlakom posilňujúceho amerického dolára a vyhliadok dlhšie trvajúcej menovej reštrikcie centrálnych bánk sa komoditám celkovo nedarilo, a to ako v prípade drahých kovov, tak i technických kovov či energií. Zlato ustúpilo z rekordných maxím až k hranici 2 300 dolárov za trojskú uncu. Ropa sa pohybuje na dvojmesačných minimách, keď sa trh obáva, že dlhšie trvajúce obdobie vysokých úrokových sadzieb sa negatívne podpíše na ekonomike a tým pádom aj na dopyte po energii a palivách. 

Devízové trhy

Z trhového vývoja, jastrabích vyhliadok Fedu a priaznivejšieho úrokového diferenciálu vyšiel víťazne americký dolár, ktorý výraznejšie posilňoval voči širokej konkurencii. Voči euru posilnil zhruba o 0,3 percenta a týždeň uzatváral na hladine 1,085 EUR/USD. 

Patrik Hudec, analytik J&T BANKY


Zdieľať na sociálnych sieťach:

Novinky a aktuality

Zobraziť všetky