Aktuality15.04.2024

Wall Street stiahli nadol rozplývajúce sa očakávania júnového „cutu“ Fedu

Akciové trhy pokračovali v poklese z historických maxím už druhý týždeň v rade, keď na nich začína viac pôsobiť odraz dlhopisových výnosov vzhľadom na rast očakávaní, že Fed bude musieť ponechať súčasný reštriktívny mód menovej politiky dlhší čas. A to v súvislosti s inflačným vývojom, kde sa tempo rastu cien odráža a prekonáva očakávania, pričom znepokojivý je najmä dynamický rast cien služieb pri reakcelerácii rastu ekonomickej aktivity. Ropa ostáva na najvyšších úrovniach od konca októbra vzhľadom na gradáciu geopolitického napätia medzi Izraelom a Iránom, ale pre signály oživovania globálnej ekonomiky. Zlato pokračovalo v prepisovaní historických maxím, keď rastie dopyt po bezpečí pre obavy z ďalšieho vyostrenia geopolitickej situácie na Blízkom východe, ale aj nervozita zo stavu verejných financií mnohých veľkých západných ekonomík. Predpoklady, že ECB začne už pred letom uvoľňovať menovú politiku, sa pretavili do oslabenia eura na päťapolmesačné minimá voči doláru.

Akciové trhy

Akciové trhy na oboch stranách Atlantického oceána pokračovali v poklese druhý týždeň v rade, keď americký index S&P 500 klesol o 1,6 percenta a bluechipsový európsky index STOXX 50 sa oslabil o 1,2 percenta. Burzy sťahujú nadol rastúce americké dlhopisové výnosy na takmer polročné maximá, keď sa trhoví hráči začínajú viac prikláňať k názoru, že Fed bude musieť ponechať menovú politiku v súčasnom reštriktívnom nastavení dlhší čas vzhľadom na to, že inflácia nie je úplne skrotená. To potvrdil aj marcový inflačný report, kde tempo rastu cien bolo mierne nad očakávaniami. Výzvou pre centrálnu banku môže byť najmä inflácia v službách pri silných trhoch práce a robustnosti americkej ekonomiky. Inak povedané, zdá sa, že disinflačný trend sa zasekáva a takéto obavy bolo vidno aj zo zverejnenej zápisnice z ostatného zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) centrálnej banky. Trhy sú pritom čiastočne nervózne aj z inflačného vývoja v eurozóne pri raste geopolitického napätia, ktoré môže viesť k skomplikovaniu logistických ciest a rastu nákladov.

Dlhopisové trhy

Americká dlhopisová výnosová krivka sa posúvala v priebehu minulého týždňa vyššie na päťmesačné maximá, keď dvojročný výnos narástol o približne 15 bázických bodov na 4,9 percenta a 10-ročný výnos o 12 bázických bodov na 4,52 percenta. Pod pokračovanie rastu amerických dlhopisových výnosov sa podpísali rastúce obavy zo zaseknutia disinflačného vývoja v USA, špeciálne po zverejnení o niečo vyšších ako predpokladaných marcových inflačných číslach. Problémom je dynamický rast cien v službách pri zrýchľovaní rastu superjadrovej inflácie, k čomu prispieva aj dynamické oživovanie ekonomickej aktivity a silný trh práce. Boj proti inflácii tak Fed ešte nemá úplne vyhratý a komplikovať to bude aj rastúca cena ropy, ktorá dosahuje už takmer šesťmesačné maximá. Preto trhy pokračovali v znižovaní pravdepodobnosti prvého „cutu“ Fedu na jún z rádovo 50 percent na menej ako 20 percent, pričom zredukovali aj počet znížení základných sadzieb v USA na menej ako dve v tomto roku. 

Na druhej strane Atlantiku, teda v eurozóne, však v uplynulom obchodnom týždni dlhopisové výnosy klesali. Dvojročný nemecký benchmark klesol o tri bázické body na 2,85 percenta a 10-ročný benchmark o 4 bázické body na 2,36 percenta. Prispel k tomu slovník ECB, kde v tlačovej správe po zasadnutí Rady guvernérov konštatuje ústup inflačných tlakov a naznačuje, že by mohlo byť primerané začať s redukciou menovopolitickej reštrikcie. Trh preto očakáva, a to aj vzhľadom na stagnujúcu ekonomickú aktivitu (hoci so signálmi mierneho odrazu) menovej únie, že banka začne so znižovaním úrokových sadzieb na júnovom zasadnutí. Naznačoval to aj slovník prezidentky banky Christine Lagardovej na tlačovej konferencii po zasadnutí, kde dokonca povedala, že niektorí centrálni bankári mali už takú istotu smerovania inflácie k dvojpercentnému cieľu, že chceli už na aprílovom zasadnutí začať so znižovaním úrokových sadzieb. 

Komoditné trhy

Ropa Brent sa väčšinu uplynulého týždňa obchodovala nad 90-dolárovou métou a WTI nad 85-dolárovou hladinou, čo v oboch prípadoch predstavuje najvyššie úrovne od októbra minulého roka. V piatok dokonca Brent nachvíľu pokoril 92 dolárov a WTI 87 dolárov po správach, ktoré naznačovali, že Irán by mohol bezprostredne zaútočiť na Izrael v odvete za zbombardovanie svojho konzulátu v Sýrii. Hlavným faktorom vývoja ostáva geopolitická situácia a rastúce otázniky a neistoty okolo jej najbližšieho vývoja. Obchodníci udržujú zvýšenú rizikovú prémiu v cene komodity, keď v priebehu ostatných dní hrozil priamy alebo proxy útok Iránu na Izrael, ktorý sa napokon cez víkend stal skutočnosťou. To vyvoláva obavy z rozšírenia regionálneho konfliktu na ďalšie oblasti, čo zvyšuje pravdepodobnosť toho, že by mohlo prísť k narušeniu dodávok ropy na svetové trhy cez Hormúzsku úžinu. Mohlo by to znamenať v extrémnom prípade rast cien ropy vysoko nad 100 dolárov, ak by sa tieto hrozby zmaterializovali. Ďalším geopolitickým dôvodom vyšších cien čierneho zlata je znížená kapacita ruskej rafinácie v dôsledku úspešných ukrajinských dronových útokov. Okrem toho aj fundamenty ostávajú pre ropu priaznivé. Spojené štáty a Čína ako dvaja najväčší konzumenti vykazujú zrýchľovanie ekonomickej aktivity, čo bude znamenať robustný rast dopytu po rope na nové historické maximá. Ponuka ropy aj pre predĺženie škrtov OPECu+  je pritom relatívne limitovaná, pričom ani rast ťažby v USA nebude výrazný ako v predchádzajúcom období. Rast ponuky jednoducho začína zaostávať za dynamikou dopytu.

Zlato pokračovala v minulom týždni v pochode na nové historické maximá, keď sa miestami obchodovalo nad 2 400 dolármi. Jeho rast nedokázalo zastaviť ani posilňovanie dolára a rast amerických dlhopisových výnosov pri poklese očakávaní počtu znižovaní úrokových sadzieb Fedom v tomto roku, čo ukazuje na vysoký dopyt po bezpečných prístavoch. Bezprostrednou príčinou tohto správania bolo ďalej gradujúce geopolitické napätie na Blízkom východe, ku ktorému prispel Izrael zbombardovaním iránskeho konzulátu v Sýrii. Teherán na to reagoval oznámením odvety, ktorá bola vykonaná priamym útokom dronov, rakiet a balistických striel až počas víkendu. Komodita naďalej benefituje z toho, že centrálne banky ho vo veľkom nakupujú v rámci určitej diverzifikácie od dolára. Plusom pre kov sú aj rastúce obavy z vývoja verejných financií Západu a jeho vysokého dlhového bremena a to vrátane Spojených štátov.

Devízové trhy

Dolár sa voči košu hlavných svetových mien posilnil v minulom týždni o vyše 1,5 percenta a dostal sa na päťapolmesačné maximá, pričom kurz EUR/USD klesol pod 106,5 centa. Za týmto takmer dvojpercentným poklesom eura stáli očakávania, že ECB začne uvoľňovať menovú politiku skôr ako Fed. Trhy kalkulujú, že ECB začne s výkopom „cutov“ už v júni vzhľadom na ustupujúcu infláciu a slabý ekonomický rast. Možné júnové zníženie sadzieb ECB naznačovali niektoré pasáže v správe po zasadnutí Rady guvernérov banky, ako aj jej prezidentka Christine Lagardová na následnej tlačovej konferencii. Na druhej strane balón očakávaní uvoľňovania menovej politiky Fedom spľasína po zverejnení vyšších ako predpokladaných amerických inflačných čísel za marec. Derivátový trh aktuálne kalkuluje s menej ako 20-percentnou pravdepodobnosťou „cutu“ v júni, pričom započítava necelé dve zníženia sadzieb o 25 bázických bodov do konca roka.

Stanislav Pánis, analytik J&T BANKY


Zdieľať na sociálnych sieťach:

Novinky a aktuality

Zobraziť všetky