Čoraz viac presvedčivý globálny disinflačný vývoj a konštruktívne očakávania ohľadne budúceho ekonomického rastu znamenali v minulom týždni pokračovanie akciovej rely, ktorá priviedla indexy na oboch brehoch Atlantiku na nové tohtoročné maximá na dotyk od absolútnych vrcholov.
Na finančných trhoch panovala aj ďalší týždeň konštruktívna nálada so zvýšenou ochotou podstupovať riziko, ktorá priviedla Wall Street aj európske akcie na nové tohtoročné maximá a len na skok od historických vrcholov. Tie sa podarilo prekonať blue chips indexu Dow Jones. Akciám dodal forsáž americký Fed, ktorý síce podľa očakávaní ponechal úrokové sadzby nezmenené, no v budúcom roku očakáva ich zníženie o trištvrte percenta. Zmena kurzu centrálnych bánk smerom k uvoľňovaniu menovej politiky spolu s optimistickými vyhliadkami globálnej ekonomiky pri rastúcej pravdepodobnosti jemného zosadnutia americkej ekonomiky tak vyústili k šiestemu rastúcemu týždňu na akciových trhoch v rade. Celkovo užší index Dow Jones stúpol o 2,9 percenta, širší index S&P 500 pridal 2,5 percenta a technologický Nasdaq Composite 2,8 percenta. Darilo sa aj akciám v Európe, ktorých benchmark STOXX Europe 600 posilnil o 0,9 percenta a britský referenčný index FTSE 100 o 0,3 percenta. Nedarilo sa nemeckým akciám, keď index DAX pre slabé vyhliadky nemeckej ekonomiky stratil 0,1 percenta.
Trh zaceňuje ešte výraznejšie zníženie úrokových sadzieb v budúcom roku, ako naznačuje Fed až o takmer 150 bb, čo sa odráža na strmhlavom prepade amerických výnosov, v prípade 10-ročného výnosu o 31 bb až na úroveň 3,9 percenta. Výnosy na európskej strane Atlantiku taktiež voľne padali, keď slabšie európske PMI tlmili dojem z menej holubičej ECB, ktorú by výrazné zaostávanie európskej ekonomiky mohlo nútiť k skoršiemu začatiu znižovania úrokových sadzieb, ako avizuje. Nemecký 10-ročný výnos poklesol o 26 bb na 2,02 percenta.
Pokles výnosov na dlhopisoch a padajúci dolár podporili cenu komodít vrátane zlata, ktoré posilnilo o 0,75 percenta a vrátilo sa vysoko nad 2000-dolárovú hranicu na 2 019 dolárov. Ropa v úvode týždňa výrazne strácala a miestami sa obchodovala i pod 70-dolárovou cenovkou. V druhej polovici týždňa však všetky straty vymazala a vrátila sa nad túto hodnotu. Ropa WTI uzatvárala týždeň s nepatrným ziskom 0,3 percenta na 71,4 dolára za barel a ropa Brent pridala 0,9 percenta na 76,5 dolára za barel.
Americký dolár masívne oslaboval v nadväznosti na prekvapivo holubičie vyznenie stredajšieho zasadnutia Fedu. Naopak, menej holubičia ECB vrátila do sedla euro, ktoré na páre s dolárom posilnilo až na 110 centov. Po skvelom týždni však v piatok zažilo euro voči americkému doláru silný prepad, a to až pod úroveň 1,09 EUR/USD. Dôvodom boli jastrabie komentáre niektorých centrálnych bankárov z Fedu a prekvapivo slabšie decembrové PMI z eurozóny, ktoré naznačujú slabší ekonomický rast v regióne.
Patrik Hudec, analytik J&T BANKY