Wall Street pokračovala v minulom týždni v spanilom odraze a európske akcie si tiež držali zisky z ostatných dní, keď medzi investormi prevažovali názory, že svetová ekonomika by mala byť dostatočne odolná proti vysokým cenám energií, redukcii menovej akomodácie, ako aj ukrajinskej kríze. Navyše trhy ultimatívne veria v skorú deeskaláciu geopolitického napätia, hoci správy z ukrajinskej aj ruskej strany v ostatných dňoch tento scenár nepodporujú. Dlhopisové výnosy dynamicky rástli pri pokračovaní jastrabieho slovníka amerických centrálnych bankárov, čo podporilo aj dolár. A neprekážalo to v raste zlata, keď si obchodníci všímali najmä riziko stagflačného scenára. Ropa si polepšila o vyše sedem percent v reakcii na obnovu diskusií EÚ o embargu ruských energií pre návrhy Kremľa o rubľových platbách za plyn, ako aj pre poškodenie infraštruktúry dôležitého ropovodu CPC v dôsledku búrky. Nahor ju tlačili aj ďalšie útoky jemenských rebelov na saudskoarabskú ropnú infraštruktúru.
Wall Street rástla už druhý týždeň po sebe a európske akcie si takisto držali zisky z posledných dní, keď trhoví participanti dúfajú v skorú deeskaláciu napätia okolo Ukrajiny a ukončenie konfliktu diplomatickou cestou. A to napriek tomu, že na burzy prenikajú rôzne protichodné šumy o (ne)dosiahnutí kompromisu, pričom komplexná rezolúcia bude dosiahnutá zrejme až za pár mesiacov. Trhoví hráči nie sú, pomerne prekvapujúco, znepokojení ani jastrabím slovníkom predstaviteľov Fedu, ktorí hovoria o potrebe dynamického zvyšovania sadzieb a redukcie bilancie vzhľadom na vysoké inflačné tlaky dosahujúce 40-ročné maximá. A problém (zatiaľ) nepredstavuje ani plochosť americkej výnosovej krivky, ktorá smeruje do inverzie, čo v minulosti veľmi spoľahlivo signalizovalo príchod recesie. Zdá sa, že do kurzov bola započítaná už väčšina geopolitických, makroekonomických či menovopolitických rizík a obchodníci vnímali predchádzajúci pokles akcií ako prestrelený a neadekvátny. Koniec koncov, rast globálnej ekonomiky by mal byť relatívne odolný napriek protivetrom vysokých cien komodít, menová politika bude síce relatívne svižne sprísňovaná, no vzhľadom na mimoriadne vysokú infláciu pôjde stále o pomalé tempo. A okrem toho domácnosti majú dostatočný vankúš úspor, bilancie podnikového sektora sú robustné a mnohé vlády realizujú zatiaľ aktivistickú fiškálnu politiku. Aj preto akciový index S&P 500 už vymazal všetky straty od 10. februára, čo bol dátum začiatku výpredajov po tom, ako Biely dom prvýkrát varoval, že Rusko čoskoro zaútočí na Ukrajinu.
Vysoké inflačné tlaky v kombinácii s jasne jastrabím slovníkom predstaviteľov Fedu, ktorí naznačujú zvyšovanie úrokových sadzieb aj po 50 bázických bodov na nasledujúcich zasadnutiach centrálnej banky, pri zverejňovaní relatívne solídnych predstihových makrodát z oboch brehov Atlantiku a pri náklone obchodníkov k tomu, že konflikt na Ukrajine by sa mohol relatívne skoro ukončiť, viedli k prudkému odrazu výnosov štátnych dlhopisov. Americká „desina“ sa pohybuje už okolo 2,5 percenta, čo je najviac od jari 2019, a nemecký 10-ročný výnos na úrovni 0,59 percenta je na najvyšších leveloch od jari 2018. Pod predajný tlak sa preto dostávajú aj korporátne dlhopisy na oboch brehoch Atlantiku.
Kombinácia spomaľovania ekonomického rastu a vysokých inflačných tlakov (v eurozóne na úrovni takmer šesť percent a v Spojených štátoch na úrovni takmer ôsmich percent bez perspektív skorého prudkého spomalenia rastu spotrebiteľských cien), čiže príklonu k stagflačnému prostrediu, kde sa javí aj samo osebe agresívnejšie zvyšovanie sadzieb Fedom ako relatívne pomalé a nedostatočné, viedli k odrazu cien zlata nad 1 950 dolárov, čo predstavuje takmer dvojpercentný medzitýždenný nárast. Ropa si v minulom týždni polepšila o vyše sedem percent, keď Brent končil nad 116 dolármi a WTI nad 112 dolármi. Išlo o reakciu na obnovu diskusií EÚ o embargu na ruské energie, na návrhy Kremľa o rubľových platbách za plyn znepriatelenými západnými krajinami, ako aj pre poškodenie infraštruktúry ropovodu CPC v dôsledku búrky, cez ktorý prúdi ruská a kazašská ropa z čiernomorského prístavu Novorossijsk a ktorý sa podieľa vyše jedným percentom na celosvetovej dodávke suroviny. Navyše, trhy znepokojujú aj ďalšie útoky jemenských rebelov na saudskoarabskú ropnú infraštruktúru.
Dolár posilňoval voči euru a vzájomný výmenný kurz klesol pod 110 centov, keď obchodníci započítavajú pomerne svižné tempo zvyšovania sadzieb Fedom, ktorý bude zvyšovať sadzby na každom jednom najbližšom zasadnutí a možno až 50-bodovými krokmi, kým ECB v tomto roku pristúpi zrejme len, ak vôbec, k symbolickému zvýšeniu sadzieb tesne pred koncom roka.