Aktuality04.07.2022

Akcie zakončili najhorší polrok za viac ako polstoročie ďalšími stratami

Akciová rely z druhej polovice júna sa v minulom týždni zasekla a investori ku koncu polroka (v prípade Wall Street najhoršieho od roku 1970) vo veľkom vyberali nahromadené zisky. Náladu na trhu zhoršujú slabé dáta z reálnej ekonomiky, ktoré na jednej strane posilňujú očakávania prichádzajúcej recesie, na druhej znižujú trhom očakávané trajektórie úrokových sadzieb Fedu. To sa premieta do masívneho ústupu dlhopisových výnosov a hľadaní bezpečného útočiska v americkom dolári. Ropa osciluje okolo hranice 110 dolárov, keď obavy z poklesu dopytu kompenzuje nedostatočná ponuka komodity na trhu.

AKCIOVÉ TRHY

Minulý týždeň bol dokreslením tragickej prvej polovice roka, v ktorom indexy na Wall Street prežili svoje najhoršie časy za posledných päť dekád. Trhmi v Amerike aj Európe sa preliala vlna výpredajov, ktorá sa naakumulovala predovšetkým na technológiách. Na trhu panujú obavy, že protiinflačná politika centrálnych bánk spomalí globálnu ekonomiku, čo je doplnené systematickým zhoršovaním zverejňovaných dát z reálnej ekonomiky. Trh tak očakáva bezprostredný príchod recesie, počas ktorej padnú firemné zisky a príde k ďalšej kompresii už značne poklesnutých valuácií. „Najúspešnejším“ indexom z veľkej trojky v zámorí bol priemyselný blue chips index Dow Jones, ktorý poklesol len o 1,3 percenta. V závese za ním sa udržal širší index S&P 500, ktorý stratil 2,2 percenta. Najslabším článkom trhu bol technologický Nasdaq, ktorý odpísal 4,1 percenta. Straty prehlbovali aj európske akcie, ktoré tak zakončili najhorší kvartál od vypuknutia pandémie covid-19. Paneurópsky index STOXX Europe 600 stratil 1,4 percenta, britský index FTSE 100 poklesol o pol percenta a nemecký DAX až o 2,3 percenta. Nedarilo sa ani rozvíjajúcim sa trhom meraným indexom MSCI Emerging World, ktorý vymazal 1,8 percenta. 

DLHOPISOVÉ TRHY

Pri strachu zo spomaľujúcej sa ekonomiky sa znižujú trajektórie úrokových sadzieb Fedu očakávané trhom, ktoré by mohli začať klesať už v priebehu budúceho roka. To sa premieta do poklesu dlhopisových výnosov na oboch brehoch Atlantiku, pričom rovnakým smerom pôsobí aj presun peňazí z rizika do relatívneho bezpečia pevne úročených inštrumentov. Výnosové krivky poklesli zhruba o štvrť percenta a americký 10-ročný výnos sa zastavil tesne pod 2,9 percenta, jeho nemecký konkurent na 1,2 percenta. 

KOMODITNÉ TRHY

Pod tlakom silného dolára nedokáže zlato konkurovať iným bezpečným aktívam a pohybuje sa na februárových minimách 1 800 dolárov. Nervozita na trhu zahatala výraznejší odraz cien ropy, keď strach z recesie, a teda aj poklesu dopytu po energii a palivách korigoval faktor nedostatočnej ponuky na trhu, ktorú navyše narušujú výpadky dodávok komodity v Líbyi a Nórsku. Americká ľahká ropa WTI zakončila týždeň o trištvrte percenta vyššie na 108,4 dolára za barel, severomorský benchmark Brent naopak poklesol o 1,3 percenta na 111,6.

DEVÍZOVÉ TRHY

Zvýšená volatilita a rastúca riziková averzia na trhu nahrávajú americkému doláru, ktorý sa ako bezpečný prístav v čase neistoty nachádza na 20-ročných maximách voči košu svetových mien a na páre s eurom sa dostal na hranicu 104 centov. Spolu s ním sa darilo aj ďalším bezpečným menám ako japonský jen a švajčiarsky frank.

Patrik Hudec, analytik J&T BANKY


Zdieľať na sociálnych sieťach:

Novinky a aktuality

Zobraziť všetky