Aktuality11.07.2022

Akcie sa odrazili, no nálada ostáva napätá

Hlavné svetové akciové trhy sa v minulom týždni odrazili, keď čiastočne poklesli obavy z okamžitého príchodu recesie a súčasne sa zvýšila nádej, že inflácia by mohla kulminovať. Medzi trhovými hráčmi však naďalej panuje nervozita, keď presvedčenie o vyhnutí sa recesie, špeciálne v Európe trpiacej energetickou krízou, nie je veľké. Tomu zodpovedal aj rapídny pokles cien komodít s výnimkou európskeho plynu, kde ruský Gazprom priškrcuje svoje dodávky do Nemecka či Talianska, a od neho derivovaných cien elektriny, ktoré stúpli na rekordné úrovne. Zlato výrazne strácalo pre kombináciu silného dolára, profitujúceho z postavenia bezpečného útočiska, a nádeje, že inflácia by mohla ustúpiť bez príchodu recesie aspoň v Spojených štátoch. Euro padá voči doláru ako kameň a obchoduje sa pod 102 centmi pri raste pravdepodobnosti hlbokej recesie v Nemecku a následne v celej eurozóne pre nedostatok ruského plynu a jeho nemožnosťou nahradiť ho inými zdrojmi z krátkodobého hľadiska.

AKCIOVÉ TRHY

Hlavné svetové akciové trhy sa v minulom týždni odrazili s rastom širokého amerického indexu S&P 500 o 1,9 percenta a paneurópskeho indexu STOXX 600 o 2,5 percenta, keď niektoré zverejnené makrodáta, najmä zo Spojených štátov, naznačujú, že by nemusel hroziť bezprostredný príchod recesie, a súčasne sa zdá, že pri spomalení svetovej ekonomiky by sa malo výrazne spomaliť aj tempo inflácie, čo by mohlo prestať tlačiť centrálne banky k múru s nutnosťou dynamického uťahovania menovej politiky. Napriek rastu búrz však nálada medzi trhovými hráčmi nie je idylická pri zvýšenej geopolitickej a makroekonomickej neistote, najmä v súvislosti s energetickou krízou v Európe. Špeciálne Nemecko by nemuselo mať cez zimu (či dokonca už pred ňou) dostatok plynu, keď ruský Gazprom obmedzuje jeho dodávky ako odvetu za protiruské sankcie a mohlo by byť čoskoro nútené robiť rôzne energetické racionalizačné opatrenia s odstávkou celých sektorov priemyslu, čo by krajinu a celú Európu mohlo uvrhnúť do hlbokej recesie.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy štátnych dlhopisov vo všeobecnosti ustupujú v ostatných týždňoch z multiročných maxím, keď 10-ročný americký poklesol z takmer 3,5 percenta k 3 percentám, pričom miestami sa obchodoval aj pod touto hladinou a nemecký s rovnakou splatnosťou dosahuje úrovne tesne nad 1,3 percenta, hoci ešte pred pár týždňami bol nad 1,8 percenta. Za ústupom výnosov z maxím stojí nádej, že decelerácia ekonomickej aktivity utlmí aj infláciu a centrálne banky nebudú musieť až príliš agresívne zvyšovať úrokové sadzby. Dlhodobé inflačné očakávania jednoducho klesajú, dokonca už dosahujú rádovo dvojpercentné ciele centrálnych bánk pri pohľade na inflačné swapy o päť rokov na päť rokov. A to sa odzrkadľuje aj do redukcie počtu zvýšení sadzieb hlavnými svetovými centrálnymi bankami, ako aj do znižovania projekcie terminálnej sadzby cyklu sprísňovania menových politík. Pokles výnosov v ostatných dňoch však bol spomalený vďaka určitému zlepšeniu sa ochoty podstupovať riziko, ktorá je však stále relatívne limitovaná, no stačila na to, aby sa odrazili ceny podnikových dlhopisov.

KOMODITNÉ TRHY

Bloomberg Commodity Spot Index, ktorý mapuje ceny 23 najvýznamnejších surovín, klesol z historických maxím zo začiatku júna v priebehu mesiaca už o 20 percent, keď obchodníci započítavajú výrazné zvoľnenie ekonomického rastu, ba dokonca až recesiu v mnohých významných ekonomikách. Zlato sa obchoduje dokonca pod 1750 dolármi v dôsledku silného dolára a nádeje, že inflácia ustúpi bez bezprostredného príchodu recesie. Ropa je naďalej pod predajným tlakom a obchoduje sa okolo 105 dolárov, keď sa komoditný trh až príliš bojí recesie a zvoľnenia dopytu po čiernom zlate a do značnej miery ignoruje obrovský fyzický previs dopytu nad ponukou. OPEC+ je v zásade len veľmi limitovane schopný zvyšovať ťažbu, ruská produkcia je v poklese, globálna mobilita má rastúci trend, pričom sa zdá, že ani prudké uvoľňovanie strategických ropných rezerv Spojených štátov nedokáže vybalansovať trh.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro kleslo voči doláru na 20-ročné minimá pod 102 dolárových centov, keď sú obchodníci nervózni z hroziacej plynovej energetickej krízy s extrémne drahým plynom aj elektrinou v eurozóne, čo ju môže uvrhnúť do hlbokej recesie. Európa bude čeliť nedostatku ruského plynu, ktorý nemôže byť v plnej miere v najbližšom čase nahradený LNG dovozmi ani spustením uhoľných elektrární. Dolár je dopytovaný ako bezpečné útočisko, aj keď ekonomika Spojených štátov takisto spomaľuje, no ostatné makrodáta zo sektora služieb a pracovného trhu naznačujú, že by sa v lete mohla vyhnúť recesii.

Stanislav Pánis, analytik J&T BANKY


Zdieľať na sociálnych sieťach:

Novinky a aktuality

Zobraziť všetky