Akciové trhy ostali pod tlakom aj v úvode októbra, keď sa Wall Street nachádza na najnižších úrovniach od júna, pričom európske akcie sa pohybujú na sedemmesačných minimách. Za ich poklesom stojí ostatný výrazný posun dlhopisových výnosových kriviek v „bear steepener mode“ (krátke konce rastú viac ako dlhé) na oboch brehoch Atlantiku nahor na úrovne spred vypuknutia finančnej krízy v roku 2008, keď trhoví hráči prehodnocovali nastavenie menovej politiky smerom k „higher for longer“. Obchodníci sa jednoducho začali obávať, že k skroteniu inflácie pri ostatných zvýšených cenách ropy, robustných trhoch práce a pri relatívnej odolnosti najmä americkej ekonomiky bude potrebná utiahnutá menová politika dlhšie obdobie v porovnaní so skoršími očakávaniami, pričom tento scenár avizovali aj centrálni bankári. Predĺžené obdobie reštriktívnej menovej politiky by mohlo ešte viac hrýzť už spomaľujúci sa ekonomický rast so širšími implikáciami na ziskovosť firiem, kde trhy zatiaľ pomerne optimisticky čakajú ďalší rast. To isté platí aj o rope, čo sa pretavilo do jej masívneho vyše 10-percentného pádu na nízke 80-dolárové úrovne. Kombinácia najvyšších amerických dlhopisových výnosov za 16 rokov a silného dolára znamenala pád zlata hlboko pod 1 850 dolárov, čo predstavuje najnižšie úrovne od marca. Dolár sa konsolidoval na najsilnejších úrovniach od konca minulého roka, keď benefituje z relatívne lepších vyhliadok americkej ekonomiky v porovnaní so zvyškom sveta.
Akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána ostali v úvode októbra v defenzíve, keď sa Wall Street nachádza na najnižších úrovniach od júna, pričom európske akcie sa pohybujú na sedemmesačných minimách. Za ich poklesom stojí ostatný výrazný posun dlhopisových výnosových kriviek v „bear steepener mode“ (krátke konce rastú viac ako dlhé) na oboch brehoch Atlantiku nahor na úrovne spred vypuknutia finančnej krízy v roku 2008, keď trhoví hráči prehodnocovali nastavenie menovej politiky smerom k „higher for longer“. Obchodníci sa jednoducho začali obávať, že k skroteniu inflácie pri ostatnom odraze cien ropy, robustných trhoch práce a pri relatívnej odolnosti najmä americkej ekonomiky bude potrebná utiahnutá menová politika dlhšie obdobie v porovnaní so skoršími očakávaniami, pričom tento scenár avizovali aj centrálni bankári. Predĺžené obdobie reštriktívnej menovej politiky by mohlo ešte viac hrýzť už spomaľujúci sa ekonomický rast so širšími implikáciami na ziskovosť firiem, kde trhy zatiaľ pomerne optimisticky čakajú ďalší rast.
Dlhopisové výnosy v Spojených štátoch, ako aj v Európe pokračovali minulý týždeň v raste na multiročné maximá najmä na dlhých koncoch výnosových kriviek. Desaťročný americký výnos sa posunul na 4,8 percenta, čo je najvyššia úroveň za ostatných 16 rokov, a nemecká „desina“ sa miestami obchodovala nad 3,0 percenta, čo je najvyšší level od roku 2011. Obchodníci totiž pokračovali v prehodnocovaní nastavení menových politík smerom k „higher for longer“. A to preto, lebo predovšetkým americká ekonomika je viac robustná, ako sa predpokladalo, a to vrátane trhu práce, ktorý je naďalej napätý s dynamickým rastom miezd, čo bude spomaľovať návrat inflácie na cieľové úrovne centrálnych bánk. Nerovnováhy na trhoch práce (ktoré chladnú len pozvoľne) pritom vidieť aj v Európe. Okrem toho „bolehlav“ pre centrálne banky predstavujú aj ostatné vyššie ceny ropy.
Ropa zaknihovala v minulom týždni masívny pokles, najväčší od marca, ktorý ju zhodil z najvyšších úrovní v tomto roku na jedenapolmesačné minimá, kde sa naposledy nachádzala na konci letných prázdnin. Benchmark brent stratil vyše 10 percent a končil pod 85 dolármi, pričom zmes WTI odovzdala takmer 10 percent a obchodovanie končila mierne nad 82 dolármi. Za prudkým poklesom ceny ropy stál výrazný posun dlhopisových výnosových kriviek na oboch brehoch Atlantiku nahor na úrovne spred vypuknutia finančnej krízy v roku 2008, keď trhoví hráči prehodnocovali nastavenie menovej politiky smerom k „higher for longer“. Trhy sa začali obávať, že k skroteniu inflácie pri ostatnom odraze cien ropy, robustných trhoch práce a pri relatívnej odolnosti najmä americkej ekonomiky bude potrebná utiahnutá menová politika dlhšie obdobie v porovnaní so skoršími očakávaniami, pričom tento scenár avizovali aj centrálni bankári. Predĺžené obdobie reštriktívnej menovej politiky by mohlo ešte viac hrýzť už spomaľujúci sa ekonomický rast a negatívne vplývať na rast dopytu po rope. V takomto prostredí išli úplne do úzadia ponukové faktory v podobe pokračovania obmedzenia ťažby kartelom OPEC+ vrátane dobrovoľných škrtov Saudskej Arábie a Ruska. Zlato pokračovalo v minulom týždni v klesajúcom móde a dostávalo sa bližšie k 1800-dolárovej méte na najnižšie úrovne od marca tohto roka, za čím stála kombinácia rastu dlhých amerických dlhopisových výnosov k 16-ročným maximám spolu s rastom sily dolára na devízovom trhu na najvyššie úrovne od konca minulého roka.
Dolár sa konsolidoval voči košu hlavných svetových mien v minulom týždni na najsilnejších úrovniach od záveru minulého roka a jeho vzájomný výmenný kurz voči euru sa miestami ponáral pod 105 centov. Americká ekonomika je naďalej pomerne robustná so silným trhom práce (čo bolo potvrdené aj zverejnením septembrového nonfarm payroll reportu) a dokáže dobre čeliť prísnejšej menovej politike, čo zároveň dáva priestor na to, aby Fed ešte „pritlačil na pílu“ a doručil dodatočné zvyšovania úrokových sadzieb s cieľom rýchlo, presvedčivo a udržateľne nasmerovať infláciu k dvojpercentnému cieľu. To súčasne zvyšuje úrokový diferenciál dolára voči iným menám vrátane eura, ktorých ekonomické perspektívy sú horšie (eurozóna „tancuje“ na hrane recesie) a kde scenár jemného zosadnutia má podstatne nižšiu pravdepodobnosť ako v prípade Spojených štátov.
Stanislav Pánis, analytik J&T BANKY