V minulom týždni pokračoval synchronizovaný pokles akciových trhov a cien dlhopisov ako reakcia na očakávania ďalšieho dynamického zvyšovania úrokových sadzieb hlavnými svetovými centrálnymi bankami v dôsledku ich boja proti inflácii, ktorá môže ostať tvrdohlavo na nepríjemne vysokých úrovniach vysoko nad menovopolitickými cieľmi. Obavy, že vyššie úrokové sadzby budú ďalej tlmiť ekonomický rast, sa podpísali pod to, že ceny ropy sa pohybujú naďalej v blízkosti sedemmesačných miním. Dolárový index sa konsoliduje v okolí 20-ročných maxím a ťaží z predpokladov, že Fed bude môcť zájsť so zvyšovaním úrokových sadzieb ďalej ako iné kľúčové centrálne banky, keď americká ekonomika je na tom relatívne lepšie ako zvyšok sveta a nečelí tak extrémnym protivetrom vysokých cien energií ako napríklad Európa. Kombinácia silného dolára a rastu dlhopisových výnosov stlačila zlato na najnižšie úrovne od apríla 2022.
Akciové trhy sa v minulom týždni vrátili k zostupnému trendu a obnovili vymazávanie ziskov z letnej rely. Išlo bezprostredne o reakciu na zverejnenie augustového inflačného reportu zo Spojených štátov, ktorý naznačuje, že tempo rastu spotrebiteľských cien by sa mohlo zmierňovať pomalšie oproti predpokladom. To znamená, že Fed bude musieť agresívnejšie uťahovať menovopolitické kohútiky. Výsledkom bol rast dlhopisových výnosov, čo sa negatívne podpíše na prospektoch ekonomického rastu s poklesom pravdepodobnosti tzv. mäkkého pristátia (nielen) americkej ekonomiky. Široký americký index S&P 500 stratil v minulom týždni 4,8 percenta, pri páde paneurópskeho indexu STOXX 600 o 2,9 percenta, keď je vysoko pravdepodobné, že aj pri dostatku plynu počas zimy a zastropovaní cien energií sa Európa nevyhne recesii na prelome rokov. MSCI Emerging markets odovzdal 2,7 percenta.
Augustové inflačné dáta z USA ukázali, že rast spotrebiteľských cien sa silnejšie prelieva do celej ekonomiky aj do služieb, čo znamená, že sa stáva „lepkavým“ a bude ho náročnejšie skrotiť. Preto začal derivátový dlhopisový trh prepočítavať tempo zvyšovania úrokových sadzieb (nielen) Fedu, ako aj ich terminálnu úroveň smerom nahor značne nad 4 percentá. To sa pretavilo do rastu dlhopisových výnosov pri raste inverzie americkej výnosovej krivky, keď dvojročný výnos atakuje hladinu 3,9 percenta a je najvyššie od roku 2007 pri raste 10-ročného výnosu k 3,45 percenta. Eurová výnosová krivka sa takisto splošťuje, keď krátky koniec v dôsledku očakávania zvyšovania sadzieb ECB rýchlo rastie, pričom jej dlhý koniec sa takisto posúva nahor, no limitovanejšie s 10-ročným nemeckým výnosom v okolí 1,8 percenta, keď započítava aj skepsu okolo ekonomického rastu. Rast averzie voči riziku znamenal aj pokles indexov podnikových dlhopisov.
Vyššie úročenie dlhopisov pri dolárovom indexe na dvadsaťročných maximách znamenalo, že zlato kleslo pod 1 700 dolárov na minimá z apríla 2020. Na ropnom trhu rastie strach zo zvoľňovania dopytu po komodite, čo drží ceny ropy WTI v okolí 85 dolárov a Brentu tesne nad 90 dolármi, teda v blízkosti sedemmesačných miním. Mínusom pre komoditu je aj mimoriadne rýchlonohé uvoľňovanie strategických ropných rezerv USA do trhu. Naopak, do značnej miery sú ignorované prorastové faktory ako ochota OPECu+ ďalej obmedzovať ťažbu, neistota spätá so snahou o zastropovanie cien ruskej ropy Západom, blížiaci sa začiatok embarga na dovoz ruskej ropy po mori do EÚ, ako aj napätie súvisiace s konfliktom medzi Arménskom a Azerbajdžanom.
Dolárový index sa konsolidoval v okolí 20-ročných maxím, pričom euro sa obchodovalo voči americkej mene okolo parity a britská libra padla až na 37-ročné minimum. Dolár stále ťaží z predpokladov, že Fed bude môcť zájsť so zvyšovaním úrokových sadzieb ďalej ako iné kľúčové centrálne banky, keď americká ekonomika je na tom relatívne lepšie ako zvyšok sveta a nečelí takým extrémnym protivetrom vysokých cien energií ako napríklad Európa. Okrem toho je americká mena prirodzeným útočiskom v čase turbulencií na trhoch.
Stanislav Pánis, analytik J&T BANKY