Aktuality15.08.2022

Na trhu sa rozhorela inflačná rely

Akciové trhy pokračovali vo svojom raste štvrtý týždeň po sebe, keď nákupný apetít podporuje spomaľovanie inflácie v zámorí, ktoré dáva trhu nádej menej agresívnej menovej politiky Fedu a skrz pokles dlhopisových výnosov zvyšuje dôveru investorov v ďalší rast cien akcií. Príklon k riziku sa pretavil do ziskov eura a prekvapivo aj zlata, ktoré ťažilo z oslabovania amerického dolára. Na rastovú vlnu sa vrátila ropa, keď jej nahráva obmedzená ponuka a vyšší dopyt na globálnych trhoch.

AKCIOVÉ TRHY

Americká Wall Street pokračovala v ostatných dňoch v robustnej rely z polovice júna, ktorú nasledujú aj akciové tituly na starom kontinente. Vítanou vzpruhou pre akcie, ktorá spustila silnú nákupnú horúčku v minulom týždni, bol priaznivý vývoj americkej inflácie. Tá síce zostáva stále na pomerne vysokých úrovniach, no konečne začína spomaľovať, čo dáva trhu nádej, že už je za vrcholom, a podporuje tézu, že Fed už nebude musieť tak rýchlo a razantne zvyšovať úrokové sadzby ako na posledných dvoch zasadnutiach a podarí sa mu ukočírovať hladké pristátie americkej ekonomiky bez hlbokej recesie, čo by znamenalo, že ani ziskovosť firemného sektora by sa nemusela prepadnúť. To naznačujú aj dáta za druhý kvartál, keď z doteraz viac ako 450 reportujúcich spoločností z hlavného akciového indexu S&P 500 až tri štvrtiny prekonalo očakávania na úrovni ziskovosti. Jednoznačne najlepšie reagoval na inflačné dáta skrz pokles dlhopisových výnosov technologický Nasdaq, ktorý si pripísal 3,1 percenta a od svojich júnových maxím vzrástol viac ako o 20 percent a dostal sa tak do býčieho trendu. Nezaostával ani užší index Dow Jones, ktorý posilnil o 2,9 percenta, a ani širší index S&P 500, ktorý pridal 3,3 percenta a od svojich posledných miním už je takmer o 17 percent vyššie. Viac ako percentné zisky zaknihovali aj európske akcie, keď paneurópsky index STOXX Europe 600 vzrástol o 1,2 percenta, nemecký DAX o 1,6 percenta a britský index FTSE 100 o 0,8 percenta.

DLHOPISOVÉ TRHY

Poľavujúce inflačné tlaky v zámorí spôsobili, že hotovosť sa začala nalievať okrem akcií aj do dlhopisov, čo spolu s očakávaním, že Fed by mohol pristúpiť k menej agresívnejšiemu sprísňovaniu menovej politiky, spustilo prudký pokles výnosov na oboch brehoch Atlantiku. Trh aktuálne naceňuje zvýšenie úrokových sadzieb Fedu na septembrovom zasadnutí skôr o 50 bb ako o 75 bb. Pokles kriviek však bol korigovaný vyhláseniami centrálnych bankárov, ktorí nechápu príliš optimistický postoj trhu, keďže Fed má stále čo doháňať a prísnejšiu menovú politiku by mal raziť až do momentu, pokiaľ sa mu vysokú infláciu nepodarí skrotiť úplne. Americký referenčný 10-ročný výnos tak uzatváral týždeň nakoniec bez zmeny na 2,83 percenta, jeho nemecký konkurent mierne vzrástol o tri body na rovné jedno percento.

KOMODITNÉ TRHY

Ústup inflačných tlakov nepraje zlatu, ktoré sa však aj vďaka oslabujúcemu doláru usadilo na 1 800-dolárovej hranici. Nad 90-dolárovú cenovku sa vrátila ropa, ktorá v prípade Brentu atakovala miestami aj 100-dolárovú hranicu, keď reagovala na zastavenie dodávok ropy z Ruska do Európy južnou vetvou ropovodu Družba, ako aj na výrazné zvýšenie dopytu po benzíne v USA v priebehu letnej motoristickej sezóny a na predikciu Medzinárodnej energetickej agentúry, ktorá navýšila svoj odhad globálneho dopytu po komodite. Dôvodom je pokračujúci rast cien plynu, ktorý urýchľuje prechod niektorých spotrebiteľov na ropu. Celkovo čierne zlato pridalo približne 3,4 percenta a v prípade americkej ľahkej ropy WTI sa cena pohybuje na 92 dolároch a v prípade Brentu 98 dolárov za barel.

DEVÍZOVÉ TRHY

Na devízovom trhu oslaboval americký dolár, ktorý stráca s vidinou potreby menej agresívneho Fedu pre kulminujúcu infláciu, čo nahráva jeho konkurencii na čele s eurom, ktoré s rastúcim rizikovým apetítom na trhu voči doláru posilnilo na 103 centov a výraznejšie sa vzdialilo parite.

Patrik Hudec, analytik J&T BANKY


Zdieľať na sociálnych sieťach:

Novinky a aktuality

Zobraziť všetky