Aktuality26.09.2022

Nadvláda dolára ochromila ostatné aktíva

Finančné trhy majú za sebou náročný týždeň sprevádzaný masívnym výpredajom naprieč všetkými triedami aktív. Do nalomeného trhu najprv prišli správy o ďalšej eskalácii konfliktu na Ukrajine a sprísňovanie menovej politiky Fedu a inde vo svete, ktoré sa nezaobíde bez obetí v podobe slabšej ekonomiky a vyššej nezamestnanosti. Rezignáciu investorov dokazuje index S&P 500, ktorý za posledných deväť dní zaznamenal sedem prepadov a z nich päť viac ako o jedno percento. Americké akcie sa pohybujú v blízkosti tohtoročných miním a Blue chips index Dow Jones sa nateraz len tesne vyhýba medvediemu teritóriu. Európa, ktorej pre energetickú krízu hrozí tvrdá recesia, zaznamenala najhorší týždeň od polovice júna. Pod ťarchou menovej reštrikcie centrálnych bánk pokračovali v masívnom raste výnosy na oboch brehoch Atlantického oceánu. Pozičný boj bezpečného útočiska vyhral dolár, ktorý sa pohybuje na 20-ročných maximách voči košu svetových mien. Na úkor dolára sa vypredáva zlato, ktoré pokleslo na dvaapolročné minimá. Silnejúca hrozba recesie a poklesu dopytu po energii a palivách v kombinácii so silným dolárom spôsobili výpredaj ropy, ktorej cena sa prepadla k minimám z tohto roka.

AKCIOVÉ TRHY

Obchodovanie na finančných trhoch sa v minulom týždni nieslo v znamení vyčkávania a následného vstrebávania stredajšieho zasadnutia Fedu a ďalších centrálnych bánk po celom svete, ktoré reagujú na rastúcu infláciu sprísňovaním svojej menovej politiky. Očakávané zvýšenie sadzieb Fedu o 0,75 percenta do pásma 3 až 3,25 percenta úľavu neprinieslo, trh sa naopak bojí ďalšieho zvyšovania sadzieb, ktoré zostanú na vysokých úrovniach dlhšie obdobie, pretrvávajúcej inflácie, prehrievania realitného trhu a trhu práce, ako aj hroziacej recesie nielen v americkej, ale aj globálnej ekonomike, čo naznačujú aj najnovšie predstihové indikátory indexov nákupných manažérov z Európy a zo zámoria. Trhy vystrašila aj nepríjemná správa o čiastočnej ruskej mobilizácii ako odozve na úspešný postup ukrajinských jednotiek. Súčasne Moskva oznámila záujem skrz referendum anektovať územia, ktoré doteraz na Ukrajine dobyla. Po týchto krokoch tak hrozí ďalšia eskalácia vojnového konfliktu na Ukrajine. Akciám neprial ani masívny nárast výnosov štátnych dlhopisov, ktorý zobral vietor z plachiet investorom, ktorí holdujú rizikovejším aktívam, predovšetkým z technologického sektora. Celkovo v zámorí index Dow Jones stratil štyri, S&P 500 4,7 a Nasdaq až 5,1 percenta. Európske indexy strácali takto: STOXX Europe 6000 odpísal 4,4 percenta, nemecký Dax 3,6 percenta a britský benchmark FTSE 100 tri percentá.  

DLHOPISOVÝ TRH

Jastrabí Fed, ktorý pokračuje v zosilnenej reštrikcii napriek tomu, že si vyžiada veľké obete v reálnej ekonomike, podporil v ďalšom raste výnosy štátnych dlhopisov na oboch brehoch Atlantiku. Americký 10-ročný výnos sa pohybuje na maximách z roku 2011 na 3,7 percenta a dvojročný výnos sa prehupol cez štyri percentá na najvyššie priečky od roku 2007, čím sa ešte viac zvýraznila inverzia americkej výnosovej krivky, ktorá býva pomerne spoľahlivou predzvesťou prichádzajúcej recesie.

KOMODITNÝ TRH

Pod tlakom rastúcich výnosov a silného dolára stratilo zlato 1,6 percenta a zosnulo sa na najnižšie úrovne od apríla 2020 – 1 643 dolárov. Výpredaju sa nevyhla ani ropa, keď obavy z hroziacej recesie a tým pádom aj poklesu dopytu po energii a palivách prevážili nad hrozbou prerušenia dodávok komodity na svetové trhy z Ruska pre eskaláciu konfliktu na Ukrajine. Kolaps cien sa zrýchlil v závere týždňa, keď sa ceny prepadli pod 80 dolárov za barel. Americká ľahká ropa WTI odpísala 7,5 percenta a jej pokles sa zastavil na 78,8 dolára za barel, severomorský benchmark Brent vymazal 5,7 percenta a uzatváral na 86,1 dolára za barel.

DEVÍZOVÝ TRH

Na devízovom trhu vystúpil americký dolár na nové 20-ročné maximum voči košu svetových mien. Dopyt po americkej mene, ktorú investori pokladajú za bezpečné útočisko v čase neistoty, podporuje hlavne agresívnejšie sprísňovanie menovej politiky v zámorí ako v Európe, čo prispieva k tomu, že euro oslabuje hlbšie pod paritu na páre s dolárom. Na tomto vývoji sa odzrkadlilo aj prehĺbenie podnikateľskej aktivity v eurozóne, ktorej hrozí recesia.  

Patrik Hudec, analytik J&T BANKY


Zdieľať na sociálnych sieťach:

Novinky a aktuality

Zobraziť všetky