Situácia na finančných trhoch zostáva nervózna, keď rekordné inflačné tlaky neustupujú. To má za následok obavy z agresívnejšieho zásahu centrálnych bánk s cieľom ich skrotiť, čo však má negatívny vplyv na spomaľovanie globálnej ekonomiky, na ktorú silno doliehajú negatívne dosahy vojny na Ukrajine. Dolár sa pohybuje na úrovni parity voči euru, keď ťaží z lepších hospodárskych vyhliadok a agresívnejšej menovej politiky v zámorí ako v eurozóne. Silná americká mena negatívne pôsobí na komodity. V kombinácii s vidinou prichádzajúcej recesie sa vypredávajú energetické suroviny, drahé aj priemyselné kovy. Zvýšená riziková averzia spôsobila únik do bezpečia štátnych dlhopisov Západu, ktorých výnosy tak strmhlavo klesali.
Nálada na finančných trhoch ostáva napätá, čo udržuje rizikové aktíva pod predajným tlakom. Stojí za tým rast pravdepodobnosti skorej recesie na oboch brehoch Atlantického oceánu v dôsledku agresívneho sprísňovania menovej politiky hlavnými svetovými centrálnymi bankami ako odpovede na vysoké a zatiaľ neustupujúce inflačné tlaky na multidekádnych maximách. Nervozitu spôsobuje aj začiatok výsledkovej sezóny za druhý kvartál, ktorá prinesie pravdepodobne slabšie zisky a zhoršené vyhliadky firiem na najbližšie obdobie. V Európe skepsu a nervozitu z ekonomických ťažkých čias zvyšuje hroziaca plynová energetická kríza ako odpoveď Ruska na tvrdé protiruské sankcie za jeho inváziu na Ukrajinu. Obrovská neistota panuje najnovšie okolo toho, či Gazprom po technickej odstávke na údržbu obnoví dodávky plynu cez plynovod Nord Stream 1. Akciové trhy v závere týždňa výrazne zabrali, ale stačilo to len na zníženie týždňových strát. Sumárne v zámorí blue chips index Dow Jones oslabil o 0,16 percenta, širší index S&P 500 stratil 0,93 percenta a technologický Nasdaq Composite odpísal až 1,57 percenta. Obdobná situácia bola aj v Európe, kde paneurópsky index STOXX Europe 600 poklesol o 0,8 percenta, britský FTSE 100 o 0,52 percenta a nemecký DAX až o 1,16 percenta.
Značne rastúca riziková averzia sa prejavila presunom peňazí z akcií do bezpečia štátnych dlhopisov Západu, ktorých výnosy tak mali tendenciu klesať na oboch brehoch Atlantiku, pričom nekončia epizódne inverzie americkej krivky, čo by mohlo byť predzvesťou prichádzajúcej recesie. Americký 10-ročný výnos poklesol o 17 bázických bodov na 2,92 percenta, zatiaľ čo jeho nemecký konkurent sa prepadol o 21 bázických bodov na 1,13 percenta.
Pod tlakom silného amerického dolára výrazne strácajú komodity. Zlato odpísalo takmer dve percentá a pohybuje sa na 15-mesačných minimách okolo hranice 1 700 dolárov, keď nedokáže pôsobiť ako bezpečné protiinflačné aktívum. Ropa poklesla na 3-mesačné minimá pod 100 dolárov za barel, keď dopláca na obavy z poklesu dopytu pre spomaľovanie globálnej ekonomiky a možné nové covidové uzávery v Ázii. Straty pomohol skorigovať až neúspešný lobing amerického prezidenta Joea Bidena v Saudskej Arábii ohľadom navýšenia produkcie najväčšieho producenta kartelu OPEC. Saudi jasne deklarovali, že v najbližšom čase budú pri zvyšovaní ťažby postupovať podľa dohody v rámci platformy OPEC+, čiže aj naďalej by mala ponuka zaostávať za dopytom a ceny by sa tak mali v dohľadnom období pohybovať na zvýšených úrovniach. Americká ľahká ropa WTI sa prepadla o 6,87 percenta na 97,59 dolára za barel a severomorský benchmark Brent stratil 5,48 percenta a uzatváral na 101,16 dolára za barel.
Problémy s energiami v Európe, ktoré by mohli prerásť do tvrdej recesie, doliehajú na euro obchodujúce sa okolo úrovne parity s dolárom na najnižších úrovniach od roku 2002 s rizikom ďalšieho oslabovania, a to aj v kontexte rodiacej sa vládnej krízy v Taliansku. Naopak, americký dolár ťaží z očakávaní, že americká centrálna banka bude pokračovať v agresívnom zvyšovaní úrokových sadzieb, aby sa jej podarilo skrotiť rozbujnenú infláciu.
Patrik Hudec, analytik J&T BANKY