Aktuality03.10.2022

Po lete prišlo na trhy tvrdé vytriezvenie

Akciové trhy dokonali najhorší mesiac od začiatku pandémie covidu-19. Za prepadmi stojí hneď niekoľko faktorov od prísnejšej reštriktívnej menovej politiky cez ničivý hurikán Ian, ktorý spustošil Floridu, až po pokračujúcu vojnu na Ukrajine, vinou ktorej vysoké ceny energií naďalej priživujú už tak rekordné inflačné tlaky. Navyše makrodáta ukazujú na veľmi silný trh práce v USA a cenové tlaky tak nemajú veľa priestoru na reálny pokles. Americké akcie sa vypredali až k tohtoročným minimám, európske akcie sú najnižšie od konca roka 2020 a výnosy na štátnych dlhopisoch Západu stúpajú na viac ako 10-ročné maximá. Ropa sa pod ťarchou obáv z hospodárskeho spomalenia prepadla na úrovne spred ruskej invázie na Ukrajinu. Rýchlo sa však vrátila do hry, keď kvôli kartelu OPEC+ hrozí zníženie ponuky ropy na trhu. Najlepšou zábezpekou pred rizikom je v súčasnosti americký dolár, ktorý sa drží na multidekádnych maximách voči konkurencii. Po predchádzajúcom výpredaji sa zlato stabilizovalo nad 1 650 dolármi.

AKCIOVÉ TRHY

Finančné trhy zastihlo tvrdé jesenné vytriezvenie. Nervozita trhu značne stúpa a investori sa obávajú agresívnejšej menovej politiky centrálnych bánk, ktorá má primárne znížiť rekordne vysokú infláciu, no sekundárne môže uvrhnúť globálnu ekonomiku do recesie. K predajnému tlaku prispel aj rebalans portfólií na konci mesiaca i kvartálu, ako aj výkyvy na dlhopisovom trhu. Americké akcie sa vypredávajú až k ročným minimám a september bol ich najhorším mesiacom od vypuknutia pandémie covidu-19. Na najnižších priečkach od novembra 2020 sa zas držia európske akciové tituly. Jediným pozitívom pre akcie bola v tomto týždni obrana dlhopisového trhu zo strany Bank of England, ktorá však z myslí investorov rýchlo vyšumela, keď vysoká inflácia na oboch brehoch Atlantiku neustupuje, naopak, živia ju rastúce ceny energií v Európe a silný trh práce v USA. Prekvapením tak nie je jastrabia rétorika predstaviteľov Fedu aj ECB, ktorí len kopírujú smer, aký naznačujú prichádzajúce dáta z reálnej ekonomiky. Všetky tri hlavné americké indexy zaznamenali straty tesne pod tri percentá. O poznanie lepšie na tom boli v týždňovom vyjadrení akcie v Európe, kde paneurópsky index STOXX Europe 600 odpísal 0,65 percenta, britský FTSE 100 1,78 percenta a nemecký DAX 1,38 percenta.

DLHOPISOVÉ TRHY

Nestrácajú však len akcie, v hlbokej strate sú i štátne dlhopisy vyspelých krajín Západu, pričom ich výnosy sa v rade krajín pohybujú na najvyšších úrovniach od roku 2009. Vyhrotená situácia pri britských štátnych dlhopisoch, ktoré skolabovali po predstavení fiškálnej stratégie novej vlády, prinútila BoE k intervencii v podobe nákupu domácich štátnych dlhopisov, aby zaistila stabilitu domáceho finančného systému. Upokojenie situácie v Británii nakoniec pomohlo dlhopisom aj globálne. Americký 10-ročný výnos sa pohybuje nad 3,8 percenta, jeho nemecký konkurent sa dostal nad 2,1 percenta.

KOMODITNÉ TRHY

Na mix rastúcich výnosov a silnej americkej meny dopláca zlato, ktoré miestami pokleslo až k 2,5-ročným minimám. V druhej polovici týždňa sa však podarilo skonsolidovať pokles a týždeň uzatváralo s percentným ziskom na 1 660 dolároch. Ropa v úvode týždňa síce atakovala deväťmesačné minimá, no vďaka hurikánu Ian, ktorý obmedzil produkciu v Mexickom zálive, a prekvapivému poklesu zásob suroviny na americkom trhu sa veľmi rýchlo vrátila nad 80-dolárovú hranicu, kde sa však neudržala, aj keď sa objavili špekulácie, že kartel OPEC+ zvažuje obmedzenie svojej produkcie. Za normálnych okolností by tieto správy podporili komoditu v ďalšom raste, no silný dolár a slabý ekonomický výhľad tlmia dopyt po čiernom zlate. Celkovo americká ľahká ropa WTI udržala percentný zisk a uzatvárala na 79,5 dolára za barel. Severomorský benchmark zo ziskom 2,1 percenta skončil na 88 dolároch.

DEVÍZOVÉ TRHY

Najlepšou zábezpekou pred rizikom je v súčasnosti americký dolár, ktorý sa drží na multidekádnych maximách voči širokej konkurencii. Po sérii vysokých inflačných čísel z eurozóny sa vyhliadky na agresívnejšie sprísňovanie menovej politiky v eurozóne podpísali pod priblíženie eura na páre s dolárom späť k parite. Porazeným víťazom týždňa je britská libra, ktorá sa vďaka intervencii britskej centrálnej banky dokázala rýchlo spamätať po prepade spôsobenom novými rozpočtovými plánmi v krajine.

Patrik Hudec, analytik J&T BANKY


Zdieľať na sociálnych sieťach:

Novinky a aktuality

Zobraziť všetky