Minulý týždeň bolo vidieť ďalší krok rotácie kapitálu z valuačne bohatých rastových technologických megacap akcií smerom k cyklickým a hodnotovým firmám s menšou trhovou kapitalizáciou. Obchodníci v small a medium cap akciách vidia lepší pomer rizika a výnosu pri jemnom zosadávaní americkej ekonomiky so skorým štartom uvoľňovania menovej politiky Fedu, s ktorým sa začne pravdepodobne od septembra. To sa pretavilo do poklesu krátkeho konca americkej výnosovej krivky na najnižšie úrovne do februára. Ropa spadla na dvaapolmesačné minimá, keď na trhu prevážili obavy z pomalého čínskeho ekonomického rastu nad štatistikami dynamického rastu HDP Spojených štátov za druhý kvartál. Zlato sa konsolidovalo tesne pod historickými maximami, keď neprišlo k zásadnému pohybu referenčného 10-ročného amerického dlhopisu ani kurzu dolára. Zverejňované dáta totiž potvrdili solídne tempo ekonomickej aktivity v USA a len slabé oživovanie v eurozóne, čo už bolo započítané v cenách.
Na Wall Street sa prehĺbila rotácia kapitálu z valuačne bohatých rastových Big Tech firiem k cyklickým a hodnotovým akciám firiem s menšou trhovou kapitalizáciou, ktoré by mali profitovať z nižších nákladov kapitálu pri jemnom zosadnutí americkej ekonomiky. Technologický index Nasdaq Composite klesol v minulom týždni o 2,1 percenta, pričom Magnificient 7 index odovzdal takmer štyri percentá a z nedávnych júlových historických maxím klesol už viac ako o 10 percent. To následne stiahlo do strát aj široký index S&P 500, ktorý na týždennej báze klesol o 0,8 percenta. Prispeli k tomu aj slabo prijaté kvartálne firemné výsledky Tesly a Alphabetu. Index menších firiem Russell 2000 sa odrazil takmer o štyri percentá (a celkovo od začiatku mesiaca o vyše 10 percent), keď americká dlhopisová krivka sa posúva na nižšie úrovne a znižovanie úrokových sadzieb Fedom je „za dverami“ a s najväčšou pravdepodobnosťou sa začne od septembra. Plusom pre cyklické a hodnotové akcie bolo aj zverejnenie solídnych amerických makrodát v podobe júlových prieskumov PMI potvrdzujúcich svižnú expanziu ekonomickej aktivity, ako aj „tvrdé“ dáta rastu HDP za druhý kvartál, ktorý výrazne prekonal očakávania a ukázal zrýchlenie ekonomického rastu oproti prvým trom mesiacom roka. Európske akcie zaznamenali slabé zisky, keď si široký paneurópsky index STOXX 600 polepšil o 0,6 percenta. Pomáhalo mu pozvoľné cyklické oživovanie európskeho hospodárstva aj solídny štart kvartálnej firemnej výsledkovej sezóny. Európske akcie neboli natoľko zasiahnuté rotáciou kapitálu mimo technologického sektora, keďže jeho postavenie na starom kontinente nie je významné.
Referenčný 10-ročný americký dlhopisový trh sa konsolidoval v okolí štvormesačných miním okolo úrovne 4,2 percenta. Po zverejnení solídnych júlových predstihových ukazovateľov PMI a lepšieho ako predpokladaného rastu ekonomiky za druhý kvartál sa mierne odrazili, no v závere týždňa klesli späť k úrovni 4,2 percenta v reakcii na zverejnenie júnového PCE inflačného reportu, ktorý potvrdil, že tempo rastu spotrebiteľských cien sa zvoľňuje. To by malo znamenať, že Fed začne od septembra uvoľňovať menovú politiku. Aj preto dvojročný výnos klesol pod 4,4 percenta na najnižšie úrovne od februára. Nemecké výnosy mali tendenciu mierne klesať a 10-ročný sa priblížil k méte 2,4 percenta, keď séria zverejnených predstihových ukazovateľov z eurozóny a Nemecka (júlové prieskumy PMI a IFO) ukázala, že ekonomické oživenie bude len pozvoľné, čo by malo byť impulzom pre pokračovanie uvoľňovania menovej politiky ECB.
Ropa klesala tretí týždeň v poradí, čo ju priviedlo na dvaapolmesačné minimá. Severomorská zmes Brent odovzdala v minulom týždni približne 3,3 percenta a končila tesne nad 80-dolárovou métou, pričom texaský benchmark WTI stratil viac ako štyri a pol percenta a zatváral obchodovanie tesne nad 76 dolármi. Oba benchmarky sa nachádzajú viac ako o osem percent nižšie v porovnaní s maximami z úvodu prázdnin. V ostatných troch týždňoch prevažuje na ropnom trhu skepsa z relatívne pomalého čínskeho ekonomického rastu, ktorá bola umocnená rozhodnutím centrálnej banky uvoľniť menovú politiku. Obchodníci to vnímali ako signál, že samotní tvorcovia čínskej hospodárskej politiky sú nervózni z tempa ekonomickej aktivity a robia aktívne kroky, ako ju zlepšiť. Mínusom pre ropu je aj pokračujúca nádej na uzavretie prímeria medzi Hamasom a Izraelom, ktoré údajne nadobúda čoraz viac konkrétne kontúry. Naopak, zverejnenie prekvapujúco rýchleho rastu HDP Spojených štátov za druhý kvartál a predstihové indikátory, ktoré naznačujú svižnú expanziu lokálneho hospodárstva v nasledujúcich mesiacoch, nedokázali výraznejšie podporiť ceny komodity.
Zlato sa v minulom týždni konsolidovalo okolo 2 400 dolárov tesne pod historickými maximami, keď sa príliš nehýbal ani 10-ročný americký výnos, ani kurz dolára na devízových trhoch. Zdá sa, že v cene kovu je plne započítaný začiatok cyklu uvoľňovania menovej politiky Fedu od septembra, čo nedokázalo rozhodiť ani zverejnenie výrazne lepšieho ako predpokladaného rastu americkej ekonomiky za druhý kvartál a signály pokračovania svižného amerického ekonomického rastu na základe júlových prieskumov PMI. Smerodajný je najmä ústup inflačných tlakov, ktorý bol potvrdený aj podľa júnového PCE reportu.
Vzájomný výmenný kurz eura k doláru sa počas väčšiny minulého týždňa pohyboval v úzkom, zhruba 50-bodovom pásme pod métou 109 dolárových centov, keď ho z neho nedokázalo vyhodiť ani zverejnenie viacerých makrodát z oboch brehov Atlantického oceána. Ukázali, že rast ekonomiky Spojených štátov pokračuje solídnym tempom a je na ceste k jemnému zosadnutiu, keď ekonomický rast sa zrejme udrží okolo dvoch percent a inflačné tlaky sú takmer na cieľových úrovniach centrálnej banky, čím sa jej uvoľní cesta, aby od septembra začala uvoľňovať menovú politiku. Zároveň z Európy dorazili dáta hovoriace o tom, že oživovanie síce prichádza, ale bude relatívne pozvoľné, čo bude ďalej motivovať ECB, aby pokračovala po letnej prestávke v znižovaní úrokových sadzieb. Toto všetko však už bolo viac-menej započítané v cenách na trhu.
Stanislav Pánis, analytik J&T BANKY