Aktuality30.10.2023

Záver októbra rizikovým aktívam nepraje

V závere októbra sa akciové trhy dostali pod intenzívnejší predajný tlak, pričom hlavné indexy na Wall Street sa prepadli až k svojim päťmesačným minimám a hlavný paneurópsky index STOXX Europe 600 už odpísal takmer všetky svoje tohtoročné zisky. Pesimizmus medzi investormi sa stupňuje pre stále vysoké a miestami ešte rastúce geopolitické napätie ohľadne konfliktu medzi Izraelom a Hamasom, ako i pre nevýrazné pokračovanie výsledkovej sezóny, keď investori tvrdo trestajú každé jedno zaváhanie a nepáčia sa im predovšetkým opatrné vyhliadky veľkých technologických spoločností. Výraznejšie zlepšenie sentimentu nespôsobili ani ústup výnosov na štátnych dlhopisoch či priaznivé dáta z USA indikujúce odolnosť najväčšej svetovej ekonomiky, v ktorej sa zvyšuje pravdepodobnosť jemného zosadnutia. Naopak, októbrové čísla PMI z eurozóny ukázali ďalšie zrýchlenie kontrakcie ekonomickej aktivity a naznačujú možnosť príchodu plytkej recesie do menovej únie. Bez väčšieho ohlasu zostala i ECB, ktorá si konečne vzala pauzu po 16 mesiacoch kontinuálneho rastu úrokových sadzieb, čo bola najdlhšia séria v celej jej histórii. Na devízovom trhu mal s rastúcou rizikovou averziou tendenciu posilňovať americký dolár, keď navyše priaznivé ekonomické údaje z USA silne kontrastujú s negatívnym hospodárskym vývojom v eurozóne. Úspech bezpečných prístavov podčiarklo zlato, ktoré sa dostalo nad hranicu 2 000 dolárov. S prúdom rizikových aktív sa tentoraz zviezla ropa, ktorá sa prepadla pod 90 dolárov za barel.

Akciové trhy

Index S&P 500 sa dostal až do fázy korekcie, keď od tohtoročných maxím klesol o viac ako 10 percent a nachádza sa o vyše 14 percent pod historickými maximami z úvodu roka 2022. Ešte horšie sú na tom podniky s menšou trhovou kapitalizáciou zahrnuté v indexe Russel 2000, ktorý sa prepadol na najnižšie priečky od novembra 2020. A to napriek tomu, že americká ekonomika ukázala ďalšie zrýchlenie rastu za tretí kvartál a firemná výsledková sezóna za rovnaké obdobie prekonáva očakávania. Tá sa prehupla do svojej polovice a zo zatiaľ 245 reportujúcich spoločností z indexu S&P 500 až 78 percent vykázalo zisky nad odhadmi analytikov. Zvýšené geopolitické riziko a vyššie dlhopisové výnosy na multiročných vrcholoch si vyberajú svoju daň v podobe poklesu ocenenia akciových búrz a trhoví hráči sa obávajú spomalenia hospodárskeho rastu (pri predpoklade reštriktívnej menovej politiky počas dlhšieho obdobia) pri oslabení spotreby domácností s negatívnym vplyvom na rast firemných ziskov. Celkovo v USA v minulom týždni blue chips index Dow Jones stratil 2,1 percenta, širší index S&P 500 2,5 percenta a technologický index Nasdaq Composite až 2,6 percenta. Nedarilo sa ani akciám v Európe, kde paneurópsky index STOXX Europe 600 odpísal rovné percento, nemecký DAX trištvrte percenta a britský benchmark FTSE 100 až 1,5 percenta. 

Dlhopisové trhy

Výnosy na štátnych dlhopisoch západu ustúpili zo svojich multiročných maxím, keď sa zdá, že centrálne banky tlačené negatívnym hospodárskym vývojom prestanú v sprísňovaní svojej menovej politiky s cieľom skrotenia inflačných tlakov. Americký 10-ročný referenčný výnos sa výraznejšie vzdialil päťpercentnej hranici, keď spadol o osem bázických bodov na 4,83 percenta, zatiaľ čo jeho nemecký konkurent ustúpil o šesť bázických bodov na 2,83 percenta. 

Komoditné trhy

Z pretrvávajúcej geopolitickej nervozity profituje zlato, ktoré v minulom týždni vzrástlo o 1,3 percenta na 2 006 dolárov za troyskú uncu, pričom psychologickú hranicu 2 000 dolárov prekonalo prvýkrát od mája. S prúdom rizikových aktív sa tentoraz zviezla ropa, ktorá sa prepadla pod 90 dolárov za barel, keď trh začína zaceňovať prichádzajúce náznaky slabnúceho dopytu po komodite. Navyše sa výraznejšie neeskalovala situácia na Blízkom východe, kde sa stále odkladala pozemná vojenská intervencia Izraela v Pásme Gazy, ku ktorej došlo nakoniec až cez víkend, na čo už komodita nestihla výraznejšie reagovať. Cena americkej ľahkej ropy WTI sa tak prepadla o 3,6 percenta na 85,5 dolára za barel a severomorský benchmark Brent poklesol o 1,8 percenta na 90,5 dolára za barel.

Devízové trhy

Na devízovom trhu sa s rastúcou rizikovou averziou darilo rizikovejším menám na čele s dolárom, ktorému pomohli i priaznivé makrodáta indikujúce dobrú kondíciu americkej ekonomiky, na rozdiel od Európy, ktorej čoraz reálnejšie hrozí recesia. Na slabšiu ekonomiku už reaguje aj ECB, ktorá prerušila svoj cyklus zvyšovania úrokových sadzieb. Mix týchto faktorov tak spôsobil, že eurodolár oslabil o 0,3 percenta na 1,0565 EUR/USD. 

Patrik Hudec, analytik J&T BANKY


Zdieľať na sociálnych sieťach:

Novinky a aktuality

Zobraziť všetky