Aktuality27.06.2022

Akcie rástli, no obavy z recesie a plynovej krízy pretrvávajú

Akciové trhy prerušili sériu poklesu a odrazili sa z pomerne prepredaných úrovní, no nálada na nich je naďalej skeptická pre obavy z bezprostredného príchodu recesie vyvolanej dynamickým uťahovaním menových podmienok a pre hroziacu plynovú krízu v Európe. Ceny dlhopisov sa odrazili, keď hrozba recesie znamená, že centrálne banky by mohli skôr zastaviť zvyšovanie úrokových sadzieb v porovnaní s nedávnymi trhovými projekciami. Ropa klesla k 110 dolárom, keď obchodníci takisto započítavajú vysoké riziko recesie, ktoré by podkopalo rast dopytu po komodite a faktor nedostatočnej ponuky išiel na vedľajšiu koľaj. Zlato stagnuje, keď pokles úročenia amerických dlhopisov je kompenzovaný očakávaniami, že dynamika inflácie by sa mohla pre spomaľovanie ekonomického rastu čoskoro spomaliť. Dolár začína strácať voči košu hlavných svetových mien v reakcii na redukciu očakávaní, kde by mohla byť terminálna úroveň zvyšovania sadzieb Fedom v dôsledku možnej recesie v Spojených štátoch.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy zaknihovali v minulom týždni odraz z pomerne prepredaných pozícií, keď široký americký index S&P 500 rástol o 6,5 percenta pri 2,4-percentnom zisku paneurópskeho indexu STOXX 600 a 0,7-percentnom raste emergingových trhov meraných indexom MSCI Emerging Markets. Atmosféra na burzách je však naďalej pomerne napätá a skeptická. Inflačné očakávania síce mierne poklesli, čo prispelo k rely, na druhej strane ich pokles je len výsledkom rastu obáv z bezprostredného príchodu recesie pre potrebu agresívneho uťahovania menovej politiky pri systematickom zhoršovaní zverejňovaných makrodát. V Európe sú obavy z ekonomických ťažkých čias prehlbované ešte hroziacou plynovou krízou, keď Gazprom znižuje dodávky komodity cez plynovod NordStream 1, údajne pre technické problémy s turbínami Siemens, kde mu v dôsledku sankcií chýbajú náhradné diely. Všeobecnej je tento krok Gazpromu však vnímaný ako výhovorka a úmyselný politický krok s cieľom prinútiť Nemecko prestať podporovať Ukrajinu a dotlačiť ju k mierovým rokovaniam s výraznými ústupkami. Je tak celkom možné, že ostatný odraz na burzách môže mať len krátkodobú životnosť a dno na nich ešte nemuselo byť dosiahnuté.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch prudšie poklesli, keď mala na nich vplyv hrozba recesie, ktorá by znamenala, že centrálne banky by pravdepodobne zastavili zvyšovanie sadzieb skôr, ako sú ich projekcie či nedávne očakávania trhových hráčov. 10-ročný americký výnos sa posunul nadol od nedávnych 11-ročných maxím nad 3,4 percenta o rádovo 30 bázických bodov a nemecká „desina“ je „už“ na 1,4 percenta, pričom pred pár dňami sa obchodovala nad 1,7 percenta na najvyšších úrovniach od roku 2014. Kontrakcia HDP by totiž mala silu značne spomaliť inflačné tlaky. Určité zníženie averzie voči riziku a rast cien štátnych dlhopisov znamenal aj zisky na trhoch podnikových a emergingových dlhopisov.

KOMODITNÉ TRHY

Ropa klesá už druhý týždeň v rade benchmark WTI sa ponoril dokonca pod 110 dolárov a benchmark brent klesol k 113 dolárom, keď obavy zo spomalenia dopytu po komodite pre recesiu prevážili nedostatočnú ponuku na trhu a tlaky na jej zosekanie uvalením sankcií EÚ na dovoz ruskej ropy. Hráči s čiernym zlatom de facto počítajú s vysokou pravdepodobnosťou recesie, v opačnom prípade by cena ropy bola už v blízkosti historických rekordov okolo 150 dolárov pri značnej dopytovo-ponukovej nerovnováhe pred začiatkom letnej motoristickej sezóny. Zlato už niekoľko dní prešľapuje na mieste okolo 1 830 dolárov, keď pokles úročenia amerických dlhopisov je kompenzovaný očakávaniami, že dynamika inflácie by sa mohla čoskoro spomaliť, najmä v kontexte hrozby recesie.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár začína strácať voči košu hlavných svetových mien, keď obchodníci redukujú očakávania, kde by mohla byť terminálna úroveň zvyšovania sadzieb Fedom v dôsledku možnej recesie v Spojených štátoch. Dolárový index tak klesol z  úrovne 105,5 bodu z dvadsaťročných maxím k úrovni 104,0 bodu. Zisky eura voči americkej mene však boli limitované a vzájomný výmenný kurz sa nedostal ani nad 106 dolárových centov, keď sa kľúčové ekonomiky eurozóny nachádzajú v ruskom plynovom zveráku pre rastúce obavy, že politické rozhodnutie z Kremľa zastaviť dodávky plynu do Nemecka či Talianska by spustilo hlbokú recesiu v menovej únii.

Stanislav Pánis, analytik J&T BANKY


Zdieľať na sociálnych sieťach:

Novinky a aktuality

Zobraziť všetky